Gniezno - wieża ciśnień

 W Gnieźnie znajdują się dwie wieże ciśnień. Obie są wpisywane do rejestru zabytków.

Gniezno - wieża ciśnień
Gniezno - wieża ciśnień / @ Martova

Wieża ciśnień miejska znajduje się przy ulicy Żwirki i Wigury 29. Jest to wieża murowana, wybudowana na planie okręgu. Ma wysokość 37 metrów i zbiornik o pojemności 500 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w 1888 roku dla potrzeb miasta Gniezna. Obecnie jest własnością prywatną i pełni funkcję apartamentów mieszkalnych.

Gniezno - wieża ciśnień
Gniezno - wieża ciśnień / @ Wojtekskalski

Wieża ciśnień parowozowni znajduje się przy ulicy Składowej 1. Jest to wieża murowana, wybudowana na planie kwadratu. Ma wysokość 25 metrów i zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w 1910 roku dla potrzeb parowozowni w Gnieźnie. Obecnie jest własnością prywatną i pełni funkcję loftu mieszkalnego.

Dokładne dane techniczne wież ciśnień:

Wieża ciśnień miejska

  • Wysokość: 37 metrów
  • Średnica: 15 metrów
  • Pojemność zbiornika: 500 metrów sześciennych
  • Rok budowy: 1888

Wieża ciśnień parowozowni

  • Wysokość: 25 metrów
  • Bok: 10 metrów
  • Pojemność zbiornika: 200 metrów sześciennych
  • Rok budowy: 1910

Obie wieże ciśnień są cennymi obiektami historycznymi i stanowią istotny element krajobrazu Gniezna.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to rodzaj rezerwuaru wody, który zazwyczaj jest umieszczony na znacznej wysokości, co umożliwia wykorzystanie siły grawitacyjnej do generowania ciśnienia w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są ważne, zwłaszcza w obszarach, gdzie konieczne jest pokonanie naturalnych przeszkód terenowych w celu dostarczenia wody do różnych obszarów.

Oto kilka kluczowych cech i funkcji wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera zbiornik, który gromadzi wodę. Woda jest zazwyczaj dostarczana do tego zbiornika poprzez rurociągi wodociągowe.

Wysokość: Charakterystyczną cechą wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody generowane jest w systemie.

Grawitacyjne dostarczanie wody: Woda w zbiorniku wieży ciśnień jest pod wpływem grawitacji, co pozwala na swobodne przemieszczanie się w dół rurociągów i dostarczanie wody do różnych obszarów.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażone w mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory, które umożliwiają kontrolowanie ciśnienia w systemie. Dzięki temu można dostosować ciśnienie do konkretnych potrzeb obszaru docelowego.

Awaryjne zasilanie: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy awaryjne, takie jak generatory prądotwórcze lub pompy, aby utrzymać dostawę wody w przypadku awarii zasilania elektrycznego.

Stabilność dostaw: Dzięki grawitacyjnemu dostarczaniu wody i regulacji ciśnienia, wieże ciśnień zapewniają stabilność dostaw wody do obszarów, które mogą być oddalone od głównych źródeł wodociągowych.

Wieża ciśnień pełni istotną rolę w zapewnianiu nieprzerwanej dostawy wody w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe mogłoby być niewystarczające.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie