Gostyń - wieża ciśnień

 Gostyńska wieża ciśnień jest jednym z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście. Została wybudowana w 1910 roku dla potrzeb kolejowych. Jest to wieża murowana, wybudowana na planie ośmiokąta. Ma wysokość 25 metrów i zbiornik o pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Gostyń - wieża ciśnień
Gostyń - wieża ciśnień / @ Jan Jerszyński

Wieża znajduje się w pobliżu dworca kolejowego, w sąsiedztwie parowozowni. Była wykorzystywana do dostarczania wody parowozom. Obecnie wieża jest nieczynna i wymaga remontu. W 2023 roku władze Gostynia ogłosiły przetarg na remont wieży ciśnień. Planowany jest remont elewacji, wymiana pokrycia dachowego oraz remont zbiornika. Remont ma się zakończyć w 2024 roku.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest to rodzaj rezerwuaru wody, zazwyczaj umieszczonego na znacznej wysokości, co pozwala na wykorzystanie siły grawitacyjnej do dostarczania wody do różnych obszarów.

Główne cechy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień ma zazwyczaj zbiornik, który przechowuje wodę. Zbiornik ten jest umieszczony na odpowiedniej wysokości, aby generować ciśnienie potrzebne do dostarczania wody.

Wysokość: Kluczowym elementem wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody generowane jest w systemie wodociągowym.

Grawitacyjne dostarczanie wody: Zasada działania opiera się na grawitacyjnym przemieszczaniu wody z zbiornika do systemu wodociągowego. Woda jest dostarczana w dół rurociągów z wykorzystaniem siły grawitacyjnej.

Rurociągi: Wieża ciśnień jest połączona z rurociągami, które prowadzą wodę do różnych miejsc docelowych. Rurociągi te mogą być ukryte pod ziemią lub zawieszone na konstrukcji wieży.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji, takie jak zawory, które pozwalają na kontrolę i dostosowanie ciśnienia wodociągowego w systemie.

Stabilność dostaw: Dzięki grawitacyjnemu dostarczaniu wody i regulacji ciśnienia, wieże ciśnień pomagają zapewnić stabilność dostaw wody do obszaru obsługiwanego przez dany system.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w miejscach, gdzie konieczne jest pokonanie różnic wysokości terenu, aby skutecznie dostarczać wodę do różnych obszarów.

 Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie