Grabów - wieża ciśnień

 W Grabowie nad Prosną znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich jest wieżą kolejową, a druga wieżą wodociągową.

Wieża kolejowa w Grabowie

Wieża kolejowa w Grabowie nad Prosną stoi przy nieczynnej już linii kolejowej Ostrzeszów – Namysłaki, prawie 600 m od budynku byłego dworca w kierunku Ostrzeszowa. Została zbudowana około 1910 roku. Jest to wieża ceglana, o wysokości około 25 metrów. Ma ona cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 10 metrów. Trzon wieży jest wzmocniony stalowymi obejmami. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 100 metrów sześciennych.

Wieża kolejowa w Grabowie nad Prosną jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża wodociągowa w Grabowie

Współczesna wieża wodociągowa w Grabowie nad Prosną znajduje się przy ulicy Kolejowej, w pobliżu wieży kolejowej. Została zbudowana w latach 80. XX wieku. Jest to wieża żelbetowa, o wysokości około 40 metrów. Ma ona cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 6 metrów. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 200 metrów sześciennych.

Wieża wodociągowa w Grabowie nad Prosną jest własnością gminy Grabów nad Prosną.

Obie wieże ciśnień są ważnymi elementami krajobrazu Grabowa nad Prosną. Są one również świadectwem rozwoju gospodarczego miasta w XIX i XX wieku.

Zasady działania wieży ciśnień w Grabowie : 

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym celem jest przechowywanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej dla okolicznych obszarów. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

  • Zbieranie i przechowywanie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wody, deszczówka, lub woda z ujęć podziemnych. Woda jest przechowywana w zbiorniku znajdującym się na szczycie wieży.

  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki wysokości wieży ciśnień, grawitacja pomaga w utrzymaniu ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona spuszczana z zbiornika na górze wieży do rurociągów i sieci wodociągowej, co zapewnia równomierne i stabilne ciśnienie wody dla użytkowników.

  • Zapewnienie dostępu do wody: Wieże ciśnień są zwykle zaprojektowane tak, aby dostarczać wodę do okolicznych budynków, osiedli mieszkaniowych, czy innych obszarów, gdzie jest potrzebna stabilna i niezawodna dostawa wody pitnej.

  • Bezpieczeństwo i konserwacja: Konstrukcja wieży ciśnień musi być solidna i bezpieczna, aby uniknąć wycieków wody i zagrożeń dla użytkowników. Regularna konserwacja i utrzymanie są kluczowe dla zapewnienia sprawności i długotrwałej funkcjonalności wieży.

Wieże ciśnień są powszechnie stosowane na całym świecie, zwłaszcza w obszarach, gdzie istnieje potrzeba stabilnej dostawy wody pitnej, a tradycyjne metody dostarczania wody, takie jak pompowanie z ujęć wody lub zbiorników, nie zapewniają wystarczającego ciśnienia lub nie są ekonomicznie opłacalne.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie