Jabłonowo Pomorskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jabłonowie Pomorskim jest kolejową wieżą ciśnień, wybudowaną w 1912 roku. Jest to budowla o wysokości około 18 metrów, posiadająca zbiornik stalowy, nitowany, typu Intze, o pojemności 460 metrów sześciennych.

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, niesymetryczną wieżyczkę na szczycie, pokrytą dachem namiotowym. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Jabłonowie Pomorskim była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Jabłonowa Pomorskiego dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2019 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków.

Do wieży ciśnień można dojść pieszo lub rowerem. Znajduje się ona w pobliżu centrum miasta, przy ulicy Kolejowej.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Jabłonowie Pomorskim:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 460 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na gromadzeniu wody w zbiorniku umieszczonym na wysokości, co pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:


Gromadzenie Wody: Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży ciśnień. Zbiornik ten może przyjmować różne formy i rozmiary, ale jego położenie na znacznej wysokości umożliwia gromadzenie dużej ilości wody.

Grawitacyjne Ciśnienie: Woda gromadząca się w zbiorniku na szczycie wieży ciśnień tworzy ciśnienie, które jest proporcjonalne do wysokości zbiornika. Im wyżej umieszczony jest zbiornik, tym większe jest ciśnienie wody.

Stabilizacja Ciśnienia: Dzięki ciśnieniu grawitacyjnemu utworzonemu przez wodę w zbiorniku, wieża ciśnień pomaga utrzymać stabilne ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Gdy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i zapewnia ciągłe dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Regulacja Zużycia: Wieże ciśnień pomagają zrównoważyć fluktuacje w zużyciu wody poprzez gromadzenie nadmiaru wody w okresach niskiego zużycia i dostarczanie jej w okresach wysokiego zapotrzebowania.

Zapewnienie Dostępności Wody: Dzięki zasady działania wieży ciśnień zapewniana jest ciągła dostępność wody nawet w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub niskiego ciśnienia wody w sieci.

Podsumowując, zasada działania wieży ciśnień polega na gromadzeniu wody w zbiorniku umieszczonym na wysokości, co umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnienie ciągłej dostępności wody dla użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie