Janowiec Wielkopolski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim została wybudowana w 1898 roku, w celu zapewnienia wody dla stacji kolejowej i okolicznych domów. Jest to budowla o wysokości 25 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 5 metrów i pojemności 100 metrów sześciennych.


Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną wieżyczkę na szczycie, pokrytą dachem namiotowym. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Janowca Wielkopolskiego dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2022 roku wieża ciśnień została zmodernizowana i przystosowana do celów kulturalnych. W wieży znajduje się obecnie sala widowiskowa na około 150 miejsc, a także sala wystawowa i sala warsztatowa. Wieża jest również dostępna dla zwiedzających.


Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 100 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim jest cennym zabytkiem, który stanowi świadectwo historii miasta. Jest ona również atrakcyjnym obiektem kulturalnym, który przyciąga mieszkańców i turystów.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja stosowana w systemach wodociągowych, której głównym zadaniem jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wody w sieci. Zazwyczaj składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na wysokiej platformie lub konstrukcji nośnej.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadach fizycznych, a głównymi elementami są:

Gromadzenie Wody: Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży ciśnień.

Grawitacyjne Ciśnienie: Woda znajdująca się w zbiorniku wywiera ciśnienie, które jest proporcjonalne do wysokości zbiornika. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Stabilizacja Ciśnienia: Dzięki grawitacyjnemu ciśnieniu, wieża ciśnień pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i zapewnia równomierne dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Wieża ciśnień pełni kilka istotnych funkcji:


Utrzymuje stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, co zapewnia równomierne dostarczanie wody do odbiorców.

Pomaga zrównoważyć fluktuacje w zużyciu wody, gromadząc jej nadmiar w okresach niskiego zużycia i dostarczając ją w okresach wysokiego zapotrzebowania.

Zapewnia ciągłość dostaw wody nawet w przypadku awarii w systemie wodociągowym.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia efektywną dystrybucję wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie