Jarocin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jarocinie to zabytkowa wieża ciśnień, znajdująca się przy ulicy Krótkiej. Została wybudowana w 1907 roku, w celu zapewnienia wody dla mieszkańców miasta. Wieża jest murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 28 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 200 m3.

Jarocin - wieża ciśnień
Jarocin - wieża ciśnień / @ Andrzej Otrębski

Wieża ciśnień w Jarocinie jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona wpisana do rejestru zabytków i stanowi jeden z symboli miasta. W 2019 roku wieża ciśnień została odrestaurowana. Prace obejmowały m.in. wymianę pokrycia dachowego, naprawę elewacji i wymianę instalacji elektrycznej.

Obecnie wieża ciśnień jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Na jej szczyt prowadzi kręta klatka schodowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę. Wieżę ciśnień w Jarocinie można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wieża ciśnień to struktura budowlana, która jest używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jej główną funkcją jest zapewnienie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników na różnych poziomach terenu. 

Poniżej przedstawiam kluczowe informacje dotyczące wieży ciśnień:

Budowa:

Wieże ciśnień składają się z konstrukcji nośnej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Zbiornik na wodę może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub sześcienny. Konstrukcja wieży jest zazwyczaj wykonana z betonu lub stali, a zbiornik może być pokryty odpowiednimi warstwami izolacyjnymi.

Zasada działania:

Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży. Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości, generowane jest ciśnienie grawitacyjne, które napędza dostarczanie wody do odbiorców.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień pozwalają na utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Ciśnienie to jest kontrolowane przez regulację poziomu wody w zbiorniku.

Zastosowanie:

Wieże ciśnień są stosowane w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie może być niewystarczające do dostarczania wody na różne poziomy. Są także ważne w obszarach miejskich, gdzie muszą obsługiwać budynki o różnej wysokości.

Przeciwdziałanie awariom i przeciwpożarowe:

Wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuarów wody, co jest istotne w przypadku awarii w systemie pompowym. Są również kluczowym elementem systemów przeciwpożarowych, umożliwiając szybkie dostarczanie wody do miejsc zagrożonych pożarem.

Konserwacja:

Regularna konserwacja obejmuje sprawdzanie stanu technicznego konstrukcji, kontrolę zaworów, pomp i innych elementów systemu. Zabezpieczenia antykorozyjne i inne środki zapobiegawcze są również istotne dla utrzymania trwałości wieży ciśnień.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do efektywnego dostarczania wody i zapewniania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. 


 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie