Jastrowie - wieża ciśnień

 W Jastrowie znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, nieużywana i zdewastowana, znajduje się przy ulicy Kolejowej. Druga, wykorzystywana jako punkt widokowy, znajduje się przy ulicy Dworcowej.

Wieża ciśnień przy ulicy Kolejowej

Wieża ciśnień przy ulicy Kolejowej została wybudowana w 1910 roku, w celu zapewnienia wody dla parowozów na pobliskiej stacji kolejowej. Jest to kolejowa wieża ciśnień, murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 25 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 120 m3. W latach 60. XX wieku wieża ciśnień została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu stoi nieużywana. W 2014 roku została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest własnością prywatną.

Wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej

Wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej została wybudowana w 1908 roku, w celu zapewnienia wody dla mieszkańców miasta. Jest to miejska wieża ciśnień, murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 28 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 200 m3.

W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została zmodernizowana i przekształcona w punkt widokowy. Na jej szczyt prowadzi kręta klatka schodowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieżę ciśnień w Jastrowie można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wieża ciśnień to struktura budowlana, której głównym celem jest utrzymanie i regulacja ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest ona zazwyczaj umieszczana na odpowiedniej wysokości, co pozwala na wykorzystanie ciśnienia grawitacyjnego do skutecznego dostarczania wody do różnych obszarów. Poniżej znajdują się kluczowe informacje na temat wieży ciśnień:

Budowa:

Wieże ciśnień składają się z konstrukcji nośnej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Zbiornik na wodę może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy sześcienny, a jego objętość zależy od potrzeb danego systemu wodociągowego.

Konstrukcja wieży jest zazwyczaj wykonana z betonu, stali lub innych materiałów odpornych na działanie wody i warunki atmosferyczne.

Zasada działania:

Woda jest pompowana do zbiornika znajdującego się na szczycie wieży. Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości, woda generuje ciśnienie grawitacyjne, które pozwala na przesyłanie jej do niżej położonych obszarów systemu wodociągowego.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień umożliwiają kontrolowanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Regulacja ciśnienia może być osiągana poprzez dostosowywanie poziomu wody w zbiorniku.

Zastosowania:

Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie wody może być niewystarczające do dostarczania jej na różne poziomy.

Stanowią ważny element systemów wodociągowych w miastach i miasteczkach, umożliwiając skuteczne dostarczanie wody do różnych lokalizacji.

Systemy przeciwpożarowe:

Wieże ciśnień często pełnią rolę w systemach przeciwpożarowych. W przypadku pożaru można zwiększyć przepływ wody z wieży, co pozwala na skuteczne gaszenie ognia.

Konserwacja:

Regularna konserwacja obejmuje sprawdzanie stanu technicznego konstrukcji, elementów zbiornika, a także systemów pomp i zaworów. Wymagane są także działania zapobiegające korozji i utrzymanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w infrastrukturze wodociągowej, wspierając efektywne dostarczanie wody i zapewniając stabilne ciśnienie w sieci.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie