Kalisz - wieża ciśnień

 W Kaliszu znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, znajdująca się przy ulicy Dworcowej, jest zabytkiem techniki i wykorzystywana jest jako punkt widokowy. Druga, znajdująca się przy ulicy Górnośląskiej, jest siedzibą Ośrodka Kultury Plastycznej.

Kalisz - wieża ciśnień
Kalisz - wieża ciśnień / @ Lichen99

Wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej

Wieża ciśnień przy ulicy Dworcowej została wybudowana w 1906 roku. Jest to wieża ciśnień miejska, murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 28 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 200 m3.

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia wody dla mieszkańców miasta. W latach 90. XX wieku została zmodernizowana i przekształcona w punkt widokowy. Na jej szczyt prowadzi kręta klatka schodowa, z której roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnienia przy ulicy Górnośląskiej

Wieża ciśnienia przy ulicy Górnośląskiej została wybudowana w 1913 roku. Jest to wieża ciśnień kolejowa, murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 25 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 120 m3.

Wieża ciśnienia została wybudowana w celu zapewnienia wody dla parowozów na pobliskiej stacji kolejowej. W latach 60. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pełni funkcję siedziby Ośrodka Kultury Plastycznej. 

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jej główną funkcją jest tworzenie rezerwy wody na odpowiedniej wysokości, co umożliwia wytworzenie ciśnienia grawitacyjnego, a tym samym skuteczne dostarczanie wody do różnych obszarów. Oto kilka kluczowych elementów związanych z wieżą ciśnień:

Budowa:

Wieże ciśnień zazwyczaj składają się z konstrukcji nośnej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Zbiornik może przyjmować różne formy, takie jak cylindryczna, stożkowa, sześcienna itp., w zależności od projektu. Konstrukcja może być wykonana z betonu, stali lub innych trwałych materiałów.

Zasada działania:

Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży ciśnień. Dzięki wysokości wieży, woda generuje ciśnienie grawitacyjne, co umożliwia jej płynięcie w dół i dostarczanie wody do różnych lokalizacji w systemie wodociągowym.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień umożliwiają regulację ciśnienia w sieci wodociągowej poprzez kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku. W przypadku zmian zapotrzebowania na wodę, można dostosować ilość wody przechowywanej w zbiorniku, aby utrzymać stabilne ciśnienie.

Zastosowania:

Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w obszarach miejskich i podmiejskich, gdzie konieczne jest dostarczanie wody na różne poziomy terenu. Pełnią także ważną rolę w systemach przeciwpożarowych, umożliwiając szybkie dostarczanie wody w razie pożaru.

Systemy przeciwpożarowe:

Wieże ciśnień są często integrowane w systemy przeciwpożarowe, umożliwiając dostarczanie dużej ilości wody w przypadku pożaru. Woda może być szybko pompowana z wieży, co wspomaga skuteczne gaszenie ognia.

Konserwacja:

Regularna konserwacja obejmuje sprawdzanie stanu technicznego konstrukcji, zabezpieczeń antykorozyjnych, a także systemów pomp i zaworów. Zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa i monitorowanie stanu technicznego jest kluczowe dla trwałego funkcjonowania wieży ciśnień.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do skutecznego dostarczania wody i zapewnienia stabilnego ciśnienia w sieci.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie