Kartuzy - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kartuzach jest obiektem zabytkowym, wybudowanym w 1906 roku. Znajduje się przy ulicy Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego. Wieża ma wysokość 15,81 metra i pojemność 200 metrów sześciennych. Jest wykonana z cegły i ma cylindryczny kształt.

Kartuzy - wieża ciśnień
Kartuzy - wieża ciśnień / @ Tipiac

Pierwotnie wieża służyła jako rezerwuar wody dla potrzeb kolei. Zgromadzona w wieży woda była wykorzystywana do zasilania parowozów i innych pojazdów kolejowych. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez władze miejskie i wykorzystywana była do zaopatrzenia miasta w wodę. W latach 70-tych XX wieku wieża została wyłączona z użytku i od tego czasu niszczeje.

W 2023 roku wieża została zakupiona przez prywatnego właściciela, który planuje jej remont i adaptację na cele kulturalne. Wieża ma być wykorzystywana jako galeria sztuki, sala koncertowa lub sala widowiskowa.

Wieża ciśnień w Kartuzach jest ciekawym obiektem historycznym i zabytkowym. Jest świadectwem rozwoju kolei i wodociągów w mieście. Po remoncie wieża będzie stanowić nową atrakcję turystyczną Kartuz.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Kartuzach:

  • Wieża jest wykonana z cegły, która została wyprodukowana w miejscowej cegielni.
  • Wieża jest pomalowana na biało z czerwonymi pasami.
  • Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do przechowywania wody i utrzymania jej pod ciśnieniem, co umożliwia dostarczanie wody na określone odległości. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu siły grawitacyjnej do generowania ciśnienia wodnego. Poniżej znajdziesz kluczowe elementy związane z wieżą ciśnień:

Zbiornik na wodę: Centralnym elementem wieży ciśnień jest zbiornik, który pełni rolę rezerwuaru wody. Zbiornik ten jest umieszczony na szczycie konstrukcji i zazwyczaj wykonany jest z metalu, betonu lub innego materiału o odpowiedniej wytrzymałości.

Wysokość wieży: Wysokość wieży ma kluczowe znaczenie dla generowania ciśnienia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne jest generowane. Siła grawitacyjna sprawia, że woda spływa w dół, a ciśnienie rośnie wraz z wysokością.

Rurociągi: Z dolnej części wieży wychodzą rurociągi, które prowadzą wodę do miejsc docelowych, takich jak domy, firmy czy inne budynki. Ciśnienie wody umożliwia przepływ przez rurociągi na określone odległości.

Zasada grawitacyjnego napędu: Zasada działania polega na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia. Woda gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży jest napędzana w dół, a siła grawitacyjna powoduje wzrost ciśnienia.

Dostarczanie wody: Wieże ciśnień były tradycyjnie stosowane do dostarczania wody do obszarów, gdzie naturalne warunki terenowe uniemożliwiały dostarczenie wody pod dostatecznym ciśnieniem.

Regulacja ciśnienia: W niektórych systemach wieży ciśnień stosuje się systemy regulacji ciśnienia, aby dostosować ilość wody i ciśnienia w zależności od potrzeb.

Wieża ciśnień, choć w mniejszym stopniu wykorzystywana we współczesnych systemach wodociągowych, wciąż może być obecna jako element zabytkowy, historyczny lub funkcjonalny w niektórych miejscach. Jej znaczenie jest szczególnie widoczne w kontekście historycznych systemów dostarczania wody miejskiej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie