Kępno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kępnie to neogotycka wieża ciśnień, wybudowana w latach 1903-1904. Znajduje się przy ulicy Wrocławskiej, w pobliżu centrum miasta.

Kępno - wieża ciśnień
Kępno - wieża ciśnień / @ Slawomir D-K

Wieża jest murowana, z cegły. Ma kształt cylindryczny, o wysokości 42,5 metrów. Zbiornik wody jest wykonany z metalu i ma pojemność 250 m3.Wieża ciśnień w Kępnie została wybudowana w celu zapewnienia wody dla mieszkańców miasta. W latach 2002-2005 została zmodernizowana. Z jej wnętrza usunięto zbiornik na wodę, a urządzono taras widokowy, na który prowadzą specjalnie dobudowane schody – ponad 160 stopni.

Obecnie wieża ciśnień jest udostępniona do zwiedzania. Na jej szczyt można wjechać windą lub wejść po schodach. Z tarasu widokowego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień w Kępnie jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona wpisana do rejestru zabytków i stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Dane techniczne :

  • Rok budowy: 1903-1904
  • Materiał: cegła
  • Kształt: cylindryczny
  • Wysokość: 42,5 m
  • Pojemność zbiornika: 250 m3
  • Funkcja: dawniej: zapewnienie wody dla mieszkańców miasta, obecnie: punkt widokowy

Zasada działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania stabilnego ciśnienia wody oraz efektywnego dostarczania wody do różnych obszarów. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Budowa:

Wieże ciśnień składają się z konstrukcji nośnej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Zbiornik może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub sześcienny, w zależności od projektu i wymagań danego obszaru.

Zasada działania:

Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży ciśnień. Dzięki wysokości wieży, generowane jest ciśnienie grawitacyjne, które umożliwia dostarczanie wody do obszarów na niższych poziomach terenu.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień pozwalają na utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Ciśnienie jest regulowane poprzez dostosowywanie poziomu wody w zbiorniku.

Zastosowania:

Wieże ciśnień są szczególnie istotne w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie może być niewystarczające do dostarczania wody na różne poziomy. Pełnią kluczową rolę w systemach wodociągowych, umożliwiając efektywne dostarczanie wody do mieszkańców i firm.

Systemy przeciwpożarowe:

Wieże ciśnień są często integrowane w systemach przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, z wieży można dostarczyć znaczną ilość wody, co wspomaga skuteczne gaszenie ognia.

Konserwacja:

Regularna konserwacja obejmuje monitorowanie stanu technicznego konstrukcji, sprawdzenie zabezpieczeń antykorozyjnych oraz utrzymanie efektywności pomp i zaworów. Konserwacja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości struktury.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w efektywnym zarządzaniu dostawą wody oraz utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie