Kiełpiny - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kiełpinach to obiekt historyczny, znajdujący się w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Ostroróg. Została wybudowana w latach 30. XX wieku, w celu zaopatrzenia w wodę pobliskiego majątku ziemskiego.

Wieża jest konstrukcją ośmioboczną, o wysokości około 25 metrów. Ma żelbetową konstrukcję, z ceglanym wykończeniem. W środku znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Kiełpinach jest dobrze zachowanym obiektem, stanowiącym świadectwo historii miejscowości. Jest wpisana do rejestru zabytków.

Obecnie wieża nie jest już wykorzystywana do celów użytkowych. Jest udostępniona do zwiedzania. W pobliżu wieży znajduje się park krajobrazowy, w którym można odpocząć i zrelaksować się.


Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Kiełpinach:


  • Wieża została zbudowana z elementów prefabrykowanych, które zostały dostarczone na miejsce z fabryki w Poznaniu.
  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do magazynowania amunicji.
  • W latach 90. XX wieku wieża była remontowana.

Wieża ciśnień w Kiełpinach jest cennym zabytkiem, który warto zobaczyć. Jest to ciekawy przykład industrialnej architektury z początku XX wieku.

W porównaniu do wieży ciśnień w Kiączynie, wieża ciśnień w Kiełpinach jest wyższa i ma bardziej ozdobną konstrukcję. Ośmioboczny kształt wieży przywodzi na myśl średniowieczne lub renesansowe konstrukcje. Wieża jest wykonana z cegły, co nadaje jej ciepły i przytulny wygląd.

Obie wieże są ciekawymi przykładami architektury przemysłowej z początku XX wieku. Są dobrze zachowane i stanowią świadectwo historii swoich miejscowości.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do gromadzenia wody oraz utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wodociągowego, zwłaszcza w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie wody może być niewystarczające do efektywnego dostarczania wody do użytkowników.

Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:


  • Zbiornik na wodę: To duże pojemniki, zazwyczaj umieszczone na szczycie konstrukcji. Mogą mieć różne kształty, takie jak cylindryczne, stożkowe lub kombinacje obu. Zbiorniki te są wykonane z materiałów, które są odporne na działanie wody i warunki atmosferyczne.

  • Podłączenie do systemu wodociągowego: Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową, a woda jest dostarczana do zbiornika z sieci wodociągowej.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Woda w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dolną część zbiornika i na cały system rur podłączony do wieży. To ciśnienie pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników znajdujących się na niższych kondygnacjach budynków oraz w odległych miejscach w systemie wodociągowym.

  • Wykorzystanie zasady grawitacyjnej dystrybucji: Dzięki zastosowaniu zasady grawitacji, woda z wieży ciśnień jest dostarczana do użytkowników. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody dostarczanej do użytkowników.

Wieża ciśnień jest szczególnie przydatna w obszarach o nierównym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe jest niewystarczające. Dzięki temu rozwiązaniu woda może być równomiernie i skutecznie dostarczana do mieszkańców i firm.
 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie