Kolonia Zawady - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kolonii Zawady znajduje się w powiecie łaskim, w województwie łódzkim. Jest to wieża kolejowa, która została zbudowana w latach 1925-1933, w ramach budowy magistrali węglowej łączącej Górny Śląsk z Gdynią. Wieża stoi na terenie stacji kolejowej Chociw Łaski, która znajduje się na terenie sąsiedniej wsi Kolonia Zawady.


Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Ma ona cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 10 metrów. Trzon wieży jest wzmocniony stalowymi obejmami. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 200 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Kolonii Zawady jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w powiecie łaskim. Wieża jest udostępniona do zwiedzania. Można wejść na górę wieży, skąd roztacza się widok na okolicę.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Kolonii Zawady:


  • Wieża została zbudowana z cegieł pochodzących z rozbiórki starego dworca kolejowego w Łasku.
  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów wojskowych.
  • W latach 90. XX wieku wieża była zdewastowana i chyliła się ku upadkowi. Została odrestaurowana w latach 2012-2013.

Wieża ciśnień w Kolonii Zawady jest cennym zabytkiem, który warto zobaczyć. Jest to świadectwo rozwoju gospodarczego regionu w XX wieku.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania i utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Główne zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Zbieranie wody: Wieże ciśnień zbierają wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wody, strumienie, deszczówka lub zasobniki podziemne. Woda ta jest przepompowywana do zbiornika znajdującego się na górze wieży.


Przechowywanie wody: Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży. Ten zbiornik jest zwykle wykonany z betonu, stali lub innego materiału o odpowiedniej wytrzymałości. Pojemność zbiornika zależy od zapotrzebowania na wodę w danej okolicy.


Utrzymanie ciśnienia: Dzięki wysokości wieży ciśnień, grawitacja generuje ciśnienie potrzebne do dostarczania wody do okolicznych budynków i instalacji. Kiedy kran jest otwarty, woda spływa z zbiornika przez rurociągi, napędzana siłą grawitacji, co zapewnia stałe ciśnienie w systemie wodociągowym.


Zapewnienie dostępu do wody: Wieże ciśnień dostarczają wodę do okolicznych budynków i obszarów, umożliwiając mieszkańcom dostęp do wody pitnej oraz wody do użytku domowego i przemysłowego.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Konstrukcja wieży ciśnień musi być solidna i bezpieczna, aby zapobiec wyciekom wody oraz zapewnić trwałość i niezawodność działania. Regularna konserwacja, inspekcje i utrzymanie są niezbędne, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wieży ciśnień.


Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej w wielu obszarach, zapewniając stabilną i niezawodną dostawę wody pitnej dla społeczności i przemysłu.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie