Koluszki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Koluszkach to zabytkowa wieża kolejowa, która została zbudowana w latach 1928-1930. Znajduje się ona przy ulicy Tadeusza Kościuszki, w pobliżu dworca kolejowego.


Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Ma cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 10 metrów. Trzon wieży jest wzmocniony stalowymi obejmami. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 200 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Koluszkach jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w mieście.

Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów kolejowych. Jest ona własnością miasta Koluszki i pełni funkcje kulturalne. W wieży znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa. 

Zasady działania wieży ciśnień w Koluszkach

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym zadaniem jest przechowywanie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Zazwyczaj składa się z betonowej lub metalowej konstrukcji w kształcie wieży, zbiornika na wodę umieszczonego na szczycie oraz systemu rur i zaworów zapewniających dostęp do wody.

Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę, która może być używana w przypadku potrzeby, zapewniając rezerwuar wody w razie awarii lub konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych na sieci wodociągowej.

Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje siłę grawitacji do zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci. Kiedy kran zostaje otwarty, woda spływa z zbiornika na górze wieży do rurociągów, napędzana siłą grawitacji, co zapewnia stałe ciśnienie wody dla użytkowników.

Zapewnienie dostępu do wody: Wieże ciśnień dostarczają wodę do okolicznych budynków, firm oraz innych obiektów, umożliwiając mieszkańcom i firmom korzystanie z niej do celów pitnych, przemysłowych i domowych.

Bezpieczeństwo i konserwacja: Konstrukcja wieży ciśnień musi być solidna i bezpieczna, aby zapobiec wyciekom wody oraz zagrożeniom dla użytkowników. Regularna konserwacja, inspekcje i utrzymanie są niezbędne, aby zapewnić prawidłowe działanie i bezpieczeństwo wieży ciśnień.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej w wielu miejscach na całym świecie, umożliwiając stabilną i niezawodną dostawę wody pitnej dla społeczności i przemysłu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie