Konin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Koninie to budynek znajdujący się w centrum miasta, przy ulicy Dworcowej. Jest to obiekt historyczny, wpisany do rejestru zabytków.

Konin - wieża ciśnień
Konin - wieża ciśnień / @ Sp3qyg

Wieża została wybudowana w 1924 roku, według projektu inżyniera Stanisława Zawadzkiego. Jest to konstrukcja żelbetowa, o wysokości 30,17 metrów. Wieża posiada dwa zbiorniki na wodę, o łącznej pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Koninie pełniła funkcje użytkowe do 1995 roku. Następnie została przekazana do użytku Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Obecnie mieści się w niej Galeria Sztuki "Wieża Ciśnień".

Wieża ciśnień w Koninie jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i kulturowym, który stanowi świadectwo rozwoju techniki i urbanistyki w tamtym okresie.


Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Koninie:


  • Wieża jest konstrukcją żelbetową, co było nowatorskim rozwiązaniem w tamtym okresie.
  • Wieża została zbudowana w stylu modernistycznym, z elementami art deco.
  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do magazynowania amunicji.
  • W latach 90. XX wieku wieża była remontowana.

Wieża ciśnień w Koninie jest cennym zabytkiem, który warto zobaczyć. Jest to ciekawy obiekt turystyczny, który stanowi świadectwo historii miasta.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który ma na celu utrzymanie i kontrolę ciśnienia wody w systemie. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody na odpowiedniej wysokości oraz zapewnienie ciśnienia grawitacyjnego do efektywnego dostarczania wody do użytkowników na różnych poziomach terenu. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: To główny element wieży ciśnień. Zbiornik ten umieszczony jest na szczycie konstrukcji i służy do przechowywania wody. Może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy kombinacja obu. Materiał, z którego wykonany jest zbiornik, musi być odporny na korozję i utrzymanie czystości wody.

  • Podłączenie do sieci wodociągowej: Wieża ciśnień jest podłączona do głównej sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody do zbiornika.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Woda zgromadzona w zbiorniku wywiera ciśnienie na dolną część zbiornika i na rury prowadzące w dół. To ciśnienie grawitacyjne pozwala na dystrybucję wody do obszarów znajdujących się na niższych poziomach.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażane w mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory zwrotne czy zawory bezpieczeństwa, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.

  • Grawitacyjna dystrybucja: Woda jest dostarczana do użytkowników zgodnie z zasadą grawitacyjnej dystrybucji. Im wyżej umiejscowiona jest wieża, tym większe ciśnienie wody można osiągnąć na niższych poziomach terenu.

Wieża ciśnień jest szczególnie przydatna w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe może być niewystarczające. Stosując wieżę ciśnień, można skutecznie dostarczać wodę mieszkańcom i firmom, niezależnie od ukształtowania terenu.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie