Koło - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kole to zabytkowa kolejowa wieża ciśnień w Kole. Budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. 

Wieża ciśnień została wybudowana wraz z budynkiem dworca kolejowego w Kole w latach 20. XX wieku. Budowę zakończono w 1928 roku. Wieża posiada dwa żelbetowe zbiorniki o łącznej pojemności ok. 320 m3. Przez całą wysokość budynku, od piwnicy, przez poszczególne kondygnacje, zbiorniki wodne i dach przeprowadzony został komin. Pozwalał on uniknąć ryzyka zamarznięcia wody w okresie silnych mrozów. Na dolnych kondygnacjach wieży mieściły się pomieszczenia mieszkalne.

Koło - wieża ciśnień
Koło - wieża ciśnień / @ MemicznyJanusz

W latach 90. XX wieku wieża była remontowana. Obecnie nie jest już wykorzystywana do celów użytkowych. Jest udostępniona do zwiedzania. Wieża ciśnień w Kole jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i kulturowym, który stanowi świadectwo rozwoju techniki i urbanistyki w tamtym okresie.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która służy do gromadzenia wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody do skutecznego dostarczania jej użytkownikom, zwłaszcza w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe może być niewystarczające ze względu na topografię terenu. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy i funkcje wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: To duży zbiornik umieszczony na szczycie konstrukcji wieży. Zbiornik ten służy do gromadzenia wody dostarczanej z głównej sieci wodociągowej.

  • Podłączenie do systemu wodociągowego: Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową, a woda dostarczana jest do zbiornika z zewnątrz.

  • Ciśnienie grawitacyjne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży wywiera ciśnienie na rury i system wodociągowy. Dzięki zastosowaniu zasady grawitacyjnej, woda jest dystrybuowana do obszarów znajdujących się na niższych poziomach.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażane w różne mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory zwrotne, które pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym.

  • Zasada grawitacyjnej dystrybucji: Woda z wieży jest dostarczana do użytkowników zgodnie z zasadą grawitacyjnej dystrybucji, co oznacza, że woda spływa z naturalną siłą do obszarów znajdujących się na niższych poziomach terenu.

Wieża ciśnień jest szczególnie użyteczna w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie konieczne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wodociągowego. Dzięki tej konstrukcji woda może być dostarczana równomiernie do obszarów o różnym nachyleniu terenu, eliminując konieczność stosowania dodatkowych pomp ciśnieniowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie