Kornatowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kornatowie to kolejowa wieża ciśnień, wybudowana w 1883 roku. Jest to budowla o wysokości około 18 metrów, posiadająca zbiornik stalowy, nitowany, typu Intze, o pojemności 460 metrów sześciennych. 

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, niesymetryczną wieżyczkę na szczycie, pokrytą dachem namiotowym. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Kornatowie była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Kornatowa dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w miejscowości i stanowi atrakcję turystyczną. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Zasady działania wieży ciśnień w Kornatowie :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do odbiorców w różnych obszarach.

Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik: Zbiornik umieszczony na szczycie wieży służy do gromadzenia wody. Może to być cylindryczny, stożkowy lub inny kształt, w zależności od projektu i wymagań.

Pompy: W niektórych systemach wodociągowych, zwłaszcza w obszarach o niskim ciśnieniu wody, pompy mogą być używane do pompowania wody do zbiornika na szczycie wieży.

Grawitacyjne Ciśnienie: Woda gromadząca się w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie, które umożliwia dostarczanie wody do sieci wodociągowej poprzez siłę grawitacji.

Rurki i Rozdzielacze: System rur i rozdzielaczy prowadzi wodę z wieży ciśnień do sieci wodociągowej i do odbiorców.

Bezpieczeństwo: Konstrukcja wieży ciśnień musi być stabilna i spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, aby uniknąć ewentualnych awarii.

Zasady działania wieży ciśnień w Kornatowie :

Wieża ciśnień pełni kluczową rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody pitnej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające lub zmiennie. Dzięki jej działaniu możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci, co umożliwia efektywną dystrybucję wody do społeczności.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników systemu wodociągowego, niezależnie od fluktuacji w zużyciu wody.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego, które wynika z różnicy wysokości wody w zbiorniku. Kiedy woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na wysokiej wieży, generuje ona ciśnienie, które pozwala na dystrybucję wody do sieci wodociągowej. Dzięki temu procesowi, woda jest dostarczana z odpowiednim ciśnieniem do użytkowników, nawet w przypadku niskiego zużycia lub w okresach wysokiego zapotrzebowania.


Wieża ciśnień może przyjmować różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na konstrukcji nośnej lub platformie. Konstrukcja wieży musi być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczne funkcjonowanie systemu wodociągowego.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym niezawodną dostawę wody do społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie