Korzybie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Korzybiu to zabytkowa wieża ciśnień z 1909 roku. Znajduje się w miejscowości Korzybie w województwie pomorskim. Wieża jest murowana z cegły, ma wysokość 25 metrów i ośmiokątny kształt. Jej podstawa ma średnicę 12 metrów. Wieża jest zwieńczona zbiornikiem na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.  Wieża została zbudowana w celu zaopatrzenia w wodę węzła kolejowego w Korzybiu. Obecnie wieża jest nieczynna, ale nadal jest cennym zabytkiem techniki.

Wieża jest wybudowana na planie wydłużonego ośmiokąta. Jej ściany są wykonane z cegły klinkierowej. Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem. Wjazd do wieży znajduje się od strony zachodniej. Zbiornik na wodę w wieży jest wykonany z żeliwa. Zbiornik jest podzielony na cztery komory. Każda komora ma pojemność 25 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Korzybiu jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1399.

W 2018 roku wieża została wyremontowana. Podczas remontu odnowiono elewację wieży, wymieniono dach oraz naprawiono zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień to jedna z form infrastruktury wodociągowej, która ma na celu utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym i dostarczanie wody do mieszkańców miasta lub obszaru miejskiego. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy związane z wieżą ciśnień:

Zbiornik wodny: Wieża ciśnień składa się z wysokiej konstrukcji, na szczycie której umieszczony jest zbiornik wodny. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub sześcienny, a jego wielkość zależy od potrzeb danego obszaru.

Pompy: Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży za pomocą pomp. Początkowo pompy są używane do napełniania zbiornika, a następnie mogą być aktywowane w razie potrzeby, aby utrzymać ciśnienie wodociągowe.

Grawitacyjne zasilanie: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie siły grawitacyjnej. Woda jest podnoszona na górę wieży, a różnica w wysokości między zbiornikiem a punktami końcowymi dostarczania wody generuje ciśnienie wodociągowe.

Zapewnienie stałego ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki zbiornikowi wodnemu w górnej części wieży, woda może być dostarczana do odbiorców z pewnym stałym ciśnieniem, nawet jeśli pompy są czasowo wyłączone.

Awaryjne zabezpieczenie: W przypadku awarii w systemie, takiej jak awaria pompy, wieża ciśnień pełni rolę awaryjnego źródła ciśnienia. Zmagazynowana woda pozwala na dostarczanie wody do odbiorców nawet w czasie, gdy pompy nie działają.

Równoważenie ciśnienia: Działanie wieży opiera się na równoważeniu ciśnień. Kiedy ciśnienie w sieci osiąga pewien poziom, pompy są wyłączane, a ciśnienie utrzymuje się dzięki siłom grawitacyjnym.

Konserwacja i utrzymanie: Regularna konserwacja, inspekcje i utrzymanie infrastruktury wieży ciśnień są kluczowe dla zapewnienia niezawodności systemu.

Wieże ciśnień są ważnym elementem systemu dostarczania wody, szczególnie w obszarach miejskich. Pomagają one zminimalizować skoki ciśnienia, zapewniają awaryjne źródło wody i utrzymują ciśnienie na poziomie umożliwiającym skuteczne dostarczanie wody do odbiorców.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie