Kościerzyna - wieża ciśnień

 W Kościerzynie znajdują się dwie wieże ciśnień. Pierwsza, zabytkowa wieża ciśnień, znajduje się w parku Chrobrego. Została zbudowana w latach 1896-1897. Wieża jest murowana z cegły, ma wysokość 32 metry i cylindryczny kształt. Jej podstawa ma średnicę 12 metrów. Wieża jest zwieńczona zbiornikiem na wodę o pojemności 200 metrów sześciennych.

Druga wieża ciśnień, kolejowa wieża ciśnień, znajduje się na terenie stacji PKP w Kościerzynie. Została zbudowana w 1954 roku. Wieża jest wykonana z żelbetu, ma wysokość 25 metrów i cylindryczny kształt. Jej podstawa ma średnicę 10 metrów. Wieża jest zwieńczona zbiornikiem na wodę o pojemności 400 metrów sześciennych. 

Obie wieże ciśnień są cennymi zabytkami techniki. Zabytkowa wieża ciśnień jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1398. Kolejowa wieża ciśnień jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1399.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, często zlokalizowana na wysokim punkcie w terenie, która pełni funkcję magazynowania wody i utrzymania stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to element infrastruktury wodociągowej, który odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wody do mieszkańców danego obszaru. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik wodny: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik na szczycie konstrukcji, w którym magazynowana jest woda. Zbiorniki te mogą mieć różne kształty, takie jak cylindryczne, stożkowe, czy sześcienne, a ich pojemność zależy od zapotrzebowania na wodę w danym obszarze.

Pompy i siła grawitacyjna: Woda jest dostarczana do wieży ciśnień za pomocą pomp lub naturalnej siły grawitacyjnej, a następnie przechowywana jest w zbiorniku. Jeśli pompy są używane, to pełnią one rolę w podnoszeniu wody na wyższy poziom, co zwiększa ciśnienie w sieci.

Stabilizacja ciśnienia: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wodociągowego. Dzięki zmagazynowanej wodzie w zbiorniku, ciśnienie w sieci pozostaje względnie stałe, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę w danej chwili jest niskie.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią również rolę zabezpieczającą w przypadku awarii wodociągowej lub problemów z dostawą wody. Zmagazynowana woda umożliwia dostarczanie wody nawet w sytuacjach, gdy normalne źródła wody są niedostępne.

Równoważenie ciśnień: Wieże ciśnień działają na zasadzie równoważenia ciśnień. Pompy są aktywowane, aby podnieść wodę na odpowiedni poziom, a gdy ciśnienie osiągnie ustalony poziom, pompy zostają wyłączone, a zbiornik utrzymuje ciśnienie w sieci.

Regularna konserwacja: Aby utrzymać skuteczność i bezpieczeństwo wieży ciśnień, konieczne jest przeprowadzanie regularnych prac konserwacyjnych, inspekcji oraz napraw.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury miejskiej, a jej obecność pomaga w zapewnieniu niezawodności systemu dostarczania wody, zwłaszcza w sytuacjach nagłych i awaryjnych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie