Kowalewo Pomorskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kowalewie Pomorskim jest wieżą wodociągową, wybudowaną w 1911 roku. Jest to budowla o wysokości 42 metrów, z dwoma zbiornikami o średnicy 6 metrów i pojemności 120 metrów sześciennych każdy. 

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, niesymetryczną wieżyczkę na szczycie, pokrytą dachem namiotowym. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiorniki na wodę.

Wieża ciśnień w Kowalewie Pomorskim była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Kowalewa Pomorskiego dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania i utrzymania ciśnienia wody w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników systemu wodociągowego.

Zasady działania wieży ciśnień

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacyjnego ciśnienia wody. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Dzięki wysokości zbiornika, woda w nim zgromadzona wywiera ciśnienie, które umożliwia dystrybucję wody z odpowiednim ciśnieniem do sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i równomierne dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Wieża ciśnień może przyjmować różne formy i rozmiary, jednak zazwyczaj składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na konstrukcji nośnej lub platformie. Konstrukcja wieży musi być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczne funkcjonowanie systemu wodociągowego.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym efektywną i niezawodną dystrybucję wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie