Krąplewice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Krąplewicach jest wieżą wodociągową, wybudowaną w 1905 roku. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 6 metrów i pojemności 150 metrów sześciennych.

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, ośmiokątną podstawę i jest zwieńczona stożkowym dachem. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Krąplewicach była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Krąplewic dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w miejscowości i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2022 roku wieża ciśnień została podświetlona, co wzbogaciło jej wygląd i sprawiło, że jest ona widoczna z wielu punktów miejscowości.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Krąplewicach:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Krąplewicach jest cennym obiektem, który stanowi świadectwo historii miejscowości. Jest ona również atrakcyjnym obiektem architektonicznym, który przyciąga mieszkańców i turystów.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników systemu wodociągowego.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji oraz ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Dzięki wysokości zbiornika, woda w nim zgromadzona wywiera ciśnienie, które umożliwia dystrybucję wody z odpowiednim ciśnieniem do sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i równomierne dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na konstrukcji nośnej lub platformie. Konstrukcja wieży musi być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczne funkcjonowanie systemu wodociągowego.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym efektywną i niezawodną dystrybucję wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie