Krośniewice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Krośniewicach to zabytkowa wieża kolejowa, która została zbudowana w latach 1890-1891. Znajduje się ona przy ulicy Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego.

Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Ma cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 10 metrów. Trzon wieży jest wzmocniony stalowymi obejmami. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 200 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Krośniewicach jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w mieście.

Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów kolejowych. Jest ona własnością miasta Krośniewice i pełni funkcje kulturalne. W wieży znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa.

Historia wieży ciśnień w Krośniewicach

Wieża ciśnień w Krośniewicach została zbudowana w latach 1890-1891, w ramach budowy Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Była ona niezbędna do zapewnienia dostaw wody dla parowozów kursujących na tej linii.

W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów wojskowych. Po wojnie wieża nadal była wykorzystywana przez kolej, ale jej znaczenie stopniowo malało. W latach 90. XX wieku wieża była zdewastowana i chyliła się ku upadkowi.

Restauracja wieży

W latach 2009-2010 wieża została gruntownie odrestaurowana. Prace konserwatorskie obejmowały m.in. naprawę konstrukcji wieży, wymianę pokrycia dachowego oraz odtworzenie oryginalnych zdobień.

Obecne funkcje wieży

Po renowacji wieża ciśnień w Krośniewicach została udostępniona do zwiedzania. W jej wnętrzu znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych i edukacyjnych.

Ciekawostki :


  • Wieża ciśnień w Krośniewicach jest najwyższą wieżą ciśnień w województwie łódzkim.
  • W latach 90. XX wieku wieża była wykorzystywana przez kino letnie.
  • W 2011 roku wieża była wykorzystana jako plan filmowy do serialu "Ranczo".
Wieża ciśnień zasady działania :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie ciśnienia wody potrzebnego do dostarczania wody do okolicznych budynków i obszarów.


Typowa wieża ciśnień składa się z:

Zbiornika na wodę: Zazwyczaj umieszczony na szczycie wieży, zbiornik służy do przechowywania wody. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal lub tworzywo sztuczne, w zależności od lokalnych warunków i wymagań.

Konstrukcji nośnej: Wieża ciśnień jest zazwyczaj podtrzymywana przez solidną konstrukcję nośną, która może być wykonana z betonu, stali lub innego materiału o odpowiedniej wytrzymałości.

Systemu rur i zaworów: Służy do doprowadzania wody do zbiornika oraz do dystrybucji wody z zbiornika do okolicznych budynków i sieci wodociągowej. Zawory umożliwiają kontrolowanie przepływu wody i regulowanie ciśnienia.

Główne zadania wieży ciśnień obejmują:

  • Przechowywanie wody w celu zapewnienia rezerwowej dostawy wody w przypadku awarii lub konserwacji systemu wodociągowego.
  • Utrzymywanie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej za pomocą grawitacji.
  • Zapewnienie dostępu do wody pitnej i użytkowej dla mieszkańców i firm w okolicznych obszarach.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej w wielu miejscach na całym świecie, szczególnie w obszarach, gdzie inne metody dostarczania wody mogą być niepraktyczne lub niewykonalne.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie