Krośniewice - wieża ciśnień
Wieża ciśnień w Krośniewicach to zabytkowa wieża kolejowa, która została zbudowana w latach 1890-1891. Znajduje się ona przy ulicy Kolejowej, w pobliżu dworca kolejowego.
Wieża jest ceglana, o wysokości około 30 metrów. Ma cylindryczny kształt, z podstawą o średnicy około 10 metrów. Trzon wieży jest wzmocniony stalowymi obejmami. W górnej części wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności około 200 metrów sześciennych.
Wieża ciśnień w Krośniewicach jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w mieście.
Obecnie wieża nie jest wykorzystywana do celów kolejowych. Jest ona własnością miasta Krośniewice i pełni funkcje kulturalne. W wieży znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa.
Historia wieży ciśnień w Krośniewicach
Wieża ciśnień w Krośniewicach została zbudowana w latach 1890-1891, w ramach budowy Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Była ona niezbędna do zapewnienia dostaw wody dla parowozów kursujących na tej linii.
W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów wojskowych. Po wojnie wieża nadal była wykorzystywana przez kolej, ale jej znaczenie stopniowo malało. W latach 90. XX wieku wieża była zdewastowana i chyliła się ku upadkowi.
Restauracja wieży
W latach 2009-2010 wieża została gruntownie odrestaurowana. Prace konserwatorskie obejmowały m.in. naprawę konstrukcji wieży, wymianę pokrycia dachowego oraz odtworzenie oryginalnych zdobień.
Obecne funkcje wieży
Po renowacji wieża ciśnień w Krośniewicach została udostępniona do zwiedzania. W jej wnętrzu znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych i edukacyjnych.
Ciekawostki :
- Wieża ciśnień w Krośniewicach jest najwyższą wieżą ciśnień w województwie łódzkim.
- W latach 90. XX wieku wieża była wykorzystywana przez kino letnie.
- W 2011 roku wieża była wykorzystana jako plan filmowy do serialu "Ranczo".
- Przechowywanie wody w celu zapewnienia rezerwowej dostawy wody w przypadku awarii lub konserwacji systemu wodociągowego.
- Utrzymywanie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej za pomocą grawitacji.
- Zapewnienie dostępu do wody pitnej i użytkowej dla mieszkańców i firm w okolicznych obszarach.