Kruszwica - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kruszwicy została wybudowana w 1934 roku, w tym samym czasie, gdy w Kruszwicy rozpoczęto budowę urządzeń wodociągowych. Posiada konstrukcję żelbetonową. Wodociągi komunalne zbudowano w 1935 r., korzystały z 7 studni głębinowych.

Kruszwica - wieża ciśnień
Kruszwica - wieża ciśnień / @ Krzysztof Dudzik

Obecnie na terenie ujęcia wody znajduje się stacja pomp, zbiornik wody oraz urządzenia uzdatniające wodę. W 2 poł. XX wieku system ten miał 8,2 km długości i podłączonych było do niego 195 budynków. Niedawno odnowiono elewację wieży. Wieża ciśnień w Kruszwicy jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Kruszwicy:


  • Wieża jest wysoka na 30 metrów.
  • Posiada zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.
  • Jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.

Wieża ciśnień w Kruszwicy jest cennym zabytkiem, który stanowi świadectwo historii miasta. Jest ona również atrakcyjnym obiektem architektonicznym, który przyciąga mieszkańców i turystów. W 2023 roku wieża ciśnień w Kruszwicy została udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Kruszwicę i okolicę.

Zasady działania wieży ciśnień w Kruszwicy :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników systemu wodociągowego.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia wody. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Dzięki wysokości zbiornika, woda w nim zgromadzona wywiera ciśnienie, które umożliwia dystrybucję wody z odpowiednim ciśnieniem do sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i równomierne dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na konstrukcji nośnej lub platformie. Konstrukcja wieży musi być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczne funkcjonowanie systemu wodociągowego.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym efektywną i niezawodną dystrybucję wody do społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie