Kutno - wieża ciśnień

 W Kutnie znajdują się dwie wieże ciśnień:

Kutno - wieża ciśnień
Kutno - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Wieża ciśnień kolejowa, położona przy ul. Kolejowej. Została wybudowana w 1921 roku i służyła do zaopatrywania w wodę parowozy kursujące na trasie Warszawa-Poznań. Wieża ma 29 metrów wysokości i w szczycie mieści zbiorniki o pojemności 230 m3. Po elektryfikacji linii kolejowych wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana.

Wieża ciśnień Polmosu, położona przy ul. Kościuszki. Została wybudowana w 1928 roku i służyła do zaopatrywania w wodę zakładów spirytusowych "Polmos". Wieża ma 32 metry wysokości i w szczycie mieści zbiorniki o pojemności 1000 m3. Po likwidacji zakładów spirytusowych w 2000 roku wieża została sprzedana prywatnemu inwestorowi i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wieża ciśnień kolejowa w Kutnie

Wieża ciśnień kolejowa w Kutnie jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Została wybudowana w stylu modernistycznym według projektu inż. Stanisława Płockiego. Wieża jest murowana, z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 12 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 230 m3.

Wieża była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę parowozy kursujące na trasie Warszawa-Poznań. Po elektryfikacji linii kolejowych w latach 70. XX wieku wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana.

W 2014 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień Polmosu

Wieża ciśnień Polmosu w Kutnie została wybudowana w stylu modernistycznym według projektu inż. Wacława Zalewskiego. Wieża jest murowana, z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 16 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3.

Wieża była wykorzystywana do zaopatrywania w wodę zakładów spirytusowych "Polmos". Po likwidacji zakładów spirytusowych w 2000 roku wieża została sprzedana prywatnemu inwestorowi i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wieżę można zwiedzać od kwietnia do października. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.

Zasady działania wieży ciśnień w Kutnie :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania są dość proste:

Zbiornik wody: Wieża ciśnień składa się z wysokiej, stożkowej lub cylindrycznej konstrukcji, która zawiera zbiornik na wodę. Ten zbiornik jest umieszczony na znacznej wysokości, co pozwala na naturalne generowanie ciśnienia wody poprzez siłę grawitacji.


Wysokość: Wysokość wieży determinuje ciśnienie wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w systemie. Ciśnienie to jest mierzone w psi (funtach na cal kwadratowy) lub w barach (jednostkach ciśnienia).


Pompa wodna: Wieże ciśnień są czasem wyposażane w pompy wodne, które pompują wodę do zbiornika, aby utrzymać go pełnym lub zwiększyć ciśnienie wody w systemie, gdy jest to konieczne.


Równomierność dostarczania wody: Dzięki stałemu ciśnieniu wody zapewnianemu przez wieżę ciśnień, użytkownicy systemu wodociągowego mogą korzystać z wody o stałym ciśnieniu, niezależnie od zmian w zużyciu lub zasobach wodnych.


Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień są również istotne dla systemów przeciwpożarowych, ponieważ zapewniają ciśnienie wody wystarczające do skutecznego gaszenia pożarów, nawet gdyby zasilanie wodą z sieci było ograniczone.


Podsumowując, wieża ciśnień działa poprzez wykorzystanie grawitacji do utrzymania stałego ciśnienia wody w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody użytkowej i zapewnia bezpieczeństwo pożarowe.


 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie