Kwidzyn - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kwidzynie to zabytkowa wieża ciśnień z 1890 roku. Znajduje się w mieście Kwidzyn w województwie pomorskim. Wieża jest murowana z cegły, ma wysokość 28 metrów i cylindryczny kształt. Jej podstawa ma średnicę 9,8 m. 

Kwidzyn - wieża ciśnień
Kwidzyn - wieża ciśnień / @ Kwipedia at Polish Wikipedia

Wieża została zbudowana w celu zaopatrzenia w wodę miasta Kwidzyn. Do końca XX wieku pełniła swoją funkcję. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniona do zwiedzania. Wieża jest wybudowana na planie koła. Jej ściany są wykonane z cegły klinkierowej. Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem. Wjazd do wieży znajduje się od strony zachodniej.

Zbiornik na wodę w wieży jest wykonany z żeliwa. Zbiornik ma pojemność 275 m³. Wieża ciśnień w Kwidzynie jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1398.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która jest często używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i zapewnienia nieprzerwanego dostępu do wody w danym obszarze. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Zbiornik wodny: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik, zazwyczaj umieszczony na jej szczycie. Zbiornik ten pełni funkcję magazynowania wody. Może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy sześcian, i jego wielkość zależy od ilości wody, jaką konstrukcja ma obsługiwać.

Równoważenie ciśnień: Zadaniem wieży ciśnień jest utrzymanie równowagi ciśnień w sieci wodociągowej. Woda jest podnoszona do zbiornika na wieży, co zwiększa ciśnienie w sieci. Gdy ciśnienie osiągnie odpowiedni poziom, proces ten może być kontrolowany, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci.

Zastosowanie siły grawitacyjnej: Woda jest podnoszona do góry wieży za pomocą pompy lub przy wykorzystaniu naturalnej siły grawitacyjnej. W przypadku siły grawitacyjnej, zasada jest taka, że im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie wodociągowe w dół.

Zapewnienie ciśnienia w czasie awarii: Wieże ciśnień pełnią istotną rolę w sytuacjach awaryjnych. Dzięki zmagazynowanej wodzie w zbiorniku, nawet w przypadku awarii pomp lub innych problemów w dostawie wody, wieża może zapewnić ciśnienie w sieci przez pewien czas.

Regulacja i kontrola ciśnienia: Proces podnoszenia wody i utrzymania ciśnienia wody w sieci jest zwykle regulowany i monitorowany za pomocą systemów kontrolno-pomiarowych.

Konserwacja: Regularna konserwacja wieży ciśnień jest niezbędna, aby zapewnić jej bezpieczne i skuteczne działanie. Wymaga to inspekcji strukturalnych, kontroli zbiornika, a także utrzymania w dobrym stanie mechanicznym pomp i innych urządzeń.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagającą w efektywnym dostarczaniu wody do mieszkańców i zapewniającą stabilność systemu wodociągowego, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na wodę może się zmieniać dynamicznie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie