Laskowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Laskowicach Pomorskich została wybudowana w 1905 roku, w celu zapewnienia wody dla stacji kolejowej i okolicznych domów. Jest to budowla o wysokości 25 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 5 metrów i pojemności 100 metrów sześciennych.

Laskowice - wieża ciśnień
Laskowice - wieża ciśnień / @ Michal Jerzy Golonka

 Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną wieżyczkę na szczycie, pokrytą dachem namiotowym. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Laskowicach Pomorskich była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Laskowic Pomorskich dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną.

Zasady działania wieży ciśnień w Laskowicach :

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który służy do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do odbiorców w różnych obszarach.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacyjnego ciśnienia wody. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Dzięki wysokości zbiornika, woda w nim zgromadzona wywiera ciśnienie, które umożliwia dystrybucję wody z odpowiednim ciśnieniem do sieci wodociągowej. Kiedy woda jest potrzebna, jest ona pobierana z zbiornika, co powoduje spadek poziomu wody i równomierne dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem.


Wieża ciśnień może przyjmować różne formy i rozmiary, ale najczęściej składa się z cylindrycznego zbiornika umieszczonego na konstrukcji nośnej lub platformie. Konstrukcja wieży musi być solidna i stabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz skuteczne funkcjonowanie systemu wodociągowego.


Wieża ciśnień jest niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym efektywną i niezawodną dystrybucję wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie