Lębork - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lęborku to zabytkowa wieża ciśnień z 1912 roku. Znajduje się w mieście Lębork w województwie pomorskim. Wieża jest murowana z cegły, ma wysokość 31 metrów i cylindryczny kształt. Jej podstawa ma średnicę 12 metrów. Wieża jest zwieńczona zbiornikiem na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych. 

Lębork - wieża ciśnień
Lębork - wieża ciśnień / Ciacho5

Wieża została zbudowana w celu zaopatrzenia w wodę miasta Lębork. Do końca lat 90. XX wieku pełniła swoją funkcję. W latach 2019-2020 wieża została wyremontowana i przebudowana. Została wyposażona w platformę widokową, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wieża jest wybudowana na planie koła. Jej ściany są wykonane z cegły klinkierowej. Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem. Wjazd do wieży znajduje się od strony zachodniej. Zbiornik na wodę w wieży jest wykonany z żeliwa. Zbiornik ma pojemność 100 m³. Wieża ciśnień w Lęborku jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A-1399.

Obecnie wieża jest oddziałem Muzeum w Lęborku. Jest udostępniona do zwiedzania od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11.00-16.00.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach dostarczania wody do utrzymania ciśnienia wodociągowego. Jest to jeden z elementów infrastruktury wodociągowej, szczególnie ważny w obszarach miejskich. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik wodny: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj zbiornik na swoim szczycie, który pełni funkcję magazynowania wody. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy sześcienny, a jego wielkość jest dostosowana do potrzeb obsługiwanego obszaru.

Równoważenie ciśnień: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie równowagi ciśnień w sieci wodociągowej. Woda jest podnoszona do zbiornika na wieży, co zwiększa ciśnienie wodociągowe. Kiedy ciśnienie osiąga odpowiedni poziom, proces ten jest kontrolowany, aby utrzymać stabilne ciśnienie w sieci.

Pompy lub siła grawitacyjna: Woda może być podnoszona do zbiornika na szczycie wieży za pomocą pomp lub przy użyciu siły grawitacyjnej. Pompy są używane w przypadku, gdy konieczne jest podniesienie wody na wyższy poziom, co zwiększa ciśnienie w systemie.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień odgrywają rolę w zapewnieniu dostępu do wody w przypadku awarii wodociągowej lub innych problemów z dostawą wody. Zmagazynowana woda w zbiorniku pozwala na utrzymanie ciśnienia wodociągowego nawet w sytuacjach awaryjnych.

Stabilizacja ciśnienia: Dzięki zbiornikowi na wieży, ciśnienie wodociągowe może być utrzymane na stałym poziomie, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców.

Rola awaryjnego źródła wody: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę awaryjnego źródła wody, zwłaszcza gdy normalne źródła są niedostępne lub niewystarczające.

Regularna konserwacja: Aby utrzymać sprawność i bezpieczeństwo, konieczna jest regularna konserwacja wieży ciśnień, obejmująca inspekcje strukturalne, utrzymanie pomp i innych urządzeń w odpowiednim stanie oraz ewentualne naprawy.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, wpływającym na niezawodność i efektywność systemu dostarczania wody w danym obszarze.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie