Lipowa Tucholska - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lipowej Tucholskiej została wybudowana w 1927 roku, w celu zapewnienia wody dla stacji kolejowej i okolicznych domów. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 6 metrów i pojemności 150 metrów sześciennych. 

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, ośmiokątną podstawę i jest zwieńczona stożkowym dachem. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę.

Wieża ciśnień w Lipowej Tucholskiej była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Lipowej Tucholskiej dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w miejscowości i stanowi atrakcję turystyczną.

W 2023 roku wieża ciśnień została odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Lipową Tucholską i okolicę.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Lipowej Tucholskiej:

  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która została zaprojektowana do przechowywania wody i tworzenia ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to zazwyczaj wysoka wieża, zwykle zbudowana z żelbetu lub stali, z dużym zbiornikiem na wodę na górze. Jej głównym celem jest zapewnienie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej poprzez równomierne rozprowadzanie wody do użytkowników, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę w danej chwili jest niskie.

Wieża ciśnień wykorzystywana jest również do równoważenia ciśnienia wody w systemie, co zapewnia lepszą kontrolę nad przepływem wody i umożliwia zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary.

Ponadto wieże ciśnień mogą być również używane jako punkty obserwacyjne lub punkty orientacyjne w terenie, ze względu na ich imponującą wysokość i widoczność. W niektórych miejscach wieże ciśnień stały się symbolami miast lub regionów, a niektóre z nich zostały przekształcone na inne cele, takie jak punkty widokowe czy muzea.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie