Miastko - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Miastku to obiekt historyczny, który znajduje się na zboczu wzgórza morenowego na osiedlu "Zatorze" w Miastku. Została wybudowana w 1928 roku w ramach budowy miejskich wodociągów.

Miastko - wieża ciśnień
Miastko - wieża ciśnień / @ Antekbojar

Wieża jest murowana z cegły, na planie koła. W bryle wyróżniają się dwa podstawowe moduły: trzon (18,22 m) oraz głowica (ok. 12 m). Głowicę wieńczy dach w kształcie foremnego ostrosłupa o podstawie 14-boku. Wieża ciśnień w Miastku pełniła funkcję rezerwowego zbiornika wody, który jednocześnie wyrównywał ciśnienie w całym wodociągu. Swoje funkcje pełniła do 2006 roku, kiedy to podczas przetargu została sprzedana w prywatne ręce.

Obecnie wieża ciśnień w Miastku jest nieużywana. Jej właściciel planuje przeprowadzić remont i przystosować ją do celów mieszkalnych lub turystycznych. Wieża ciśnień w Miastku jest charakterystycznym obiektem, który stanowi element krajobrazu miasta. Jest to również obiekt o bogatej historii, który warto zachować dla przyszłych pokoleń.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Miastku:


  • Wieża ma wysokość 30 metrów.
  • Jej zbiornik o pojemności 500 metrów sześciennych wody był w stanie zaopatrzyć w wodę całe miasto.
  • Wieża została zbudowana przez firmę "B. Schmidt & Co." z Gdańska.
  • W 2011 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja, która jest często używana w systemach wodociągowych do utrzymania stałego ciśnienia wody. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku, a jej położenie na wysokości nadaje jej potencjalną energię grawitacyjną.

Grawitacyjne ciśnienie: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda z zbiornika, opływając w dół, generuje ciśnienie, które jest wykorzystywane do napędu wody przez sieć wodociągową.

Utrzymywanie ciśnienia: Głównym zadaniem wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Dzięki zasobom wody w zbiorniku, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę jest niskie, ciśnienie w sieci pozostaje na odpowiednim poziomie.

Regulacja przepływu: Systemy wież ciśnień są często wyposażone w mechanizmy regulacyjne, które umożliwiają kontrolę przepływu wody. To pozwala dostosować ilość dostarczanej wody do bieżących potrzeb społeczności.

Zastosowanie awaryjne: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii w dostawie wody. Dzięki zasobom zgromadzonym w zbiorniku, umożliwiają dostarczanie wody nawet w sytuacjach nagłych.

Widoczność w krajobrazie: Wieże ciśnień zazwyczaj są dobrze widoczne w krajobrazie, ze względu na swoją wysokość i często charakterystyczny kształt. Mogą stanowić element lokalnego krajobrazu lub architektury.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagając w efektywnym dostarczaniu wody do społeczności i przedsiębiorstw. Jest szczególnie przydatna w terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie grawitacja może być wykorzystywana do utrzymania ciśnienia wody w sieci.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie