Miechucino - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Miechucinie to zabytkowa wieża ciśnień, która znajduje się na wzgórzu morenowym, powyżej stacji kolejowej Miechucino. Została wzniesiona około 1905 roku wraz z budową linii kolejowej Kartuzy - Lębork.

Miechucino - wieża ciśnień
Miechucino - wieża ciśnień / @ Gdaniec

Wieża jest murowana z cegły, na planie okręgu. Ma wysokość około 15 metrów. W jej wnętrzu znajduje się zbiornik o pojemności 250 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Miechucinie pełniła funkcję magazynu wody dla kolei. Wodę dostarczano do niej z pobliskiego jeziora Łebsko. Obecnie wieża nie jest już używana do celów kolejowych, ale jest własnością prywatną.

W 2019 roku wieża ciśnień w Miechucinie została gruntownie wyremontowana. Prace obejmowały m.in. wzmocnienie konstrukcji wieży, wymianę pokrycia dachowego oraz remont wnętrza.

Obecnie wieża ciśnień w Miechucinie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W jej wnętrzu znajdują się dwa apartamenty, które można wynająć na wakacje. Apartamenty oferują komfortowe warunki pobytu i piękny widok na okolicę. Wieża ciśnień w Miechucinie jest ciekawą atrakcją turystyczną. Jest to obiekt o bogatej historii i ciekawej architekturze.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Miechucinie:


  • Wieża ma wysokość około 15 metrów.
  • Jej zbiornik o pojemności 250 metrów sześciennych wody był w stanie zaopatrzyć w wodę parowozy na całej linii kolejowej Kartuzy - Lębork.
  • Wieża została zbudowana przez firmę "B. Schmidt & Co." z Gdańska.
  • W 2019 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Głównym celem wieży ciśnień jest gromadzenie wody na odpowiedniej wysokości, aby wykorzystać potencjalną energię grawitacyjną do utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto kilka kluczowych elementów związanych z wieżą ciśnień:


Zbiornik na wodę: Na szczycie wieży znajduje się zbiornik lub zbiorniki na wodę, w których gromadzona jest woda dostarczana do systemu wodociągowego. Woda ta ma potencjalną energię związaną z wysokością zbiornika.

Grawitacyjne ciśnienie: Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda posiada potencjalną energię grawitacyjną. Spływając w dół zbiornika, generuje siłę nacisku, która utrzymuje ciśnienie w sieci wodociągowej.

Utrzymywanie stałego ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci. Dzięki grawitacyjnemu przepływowi wody, ciśnienie może być utrzymane na odpowiednim poziomie, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników.

Regulacja przepływu: Wieże ciśnień często są wyposażone w systemy regulacji przepływu, które pozwalają dostosować ilość wypuszczanej wody do aktualnych potrzeb społeczności.

Zastosowanie awaryjne: W przypadku awarii w systemie wodociągowym lub przerw w dostawie wody, wieża ciśnień może pełnić rolę zapasowego źródła wody. Zasoby zgromadzone w zbiorniku umożliwiają dostarczanie wody nawet w sytuacjach nadzwyczajnych.

Widoczność w krajobrazie: Ze względu na swoją wysokość, wieże ciśnień są często widoczne w krajobrazie miejskim i mogą stanowić charakterystyczny element architektoniczny lub punkt orientacyjny.

Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w zapewnianiu stabilnego dostarczania wody do społeczności, zwłaszcza w obszarach, gdzie teren jest zróżnicowany, a grawitacja może być wykorzystana do utrzymania ciśnienia wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie