Mogolin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Mogilnie to wieża wodociągowa, wybudowana w 1915 roku. Jest to budowla o wysokości 30 metrów, z jednym zbiornikiem o średnicy 6 metrów i pojemności 150 metrów sześciennych. 

Mogolin - wieża ciśnień
Mogolin - wieża ciśnień / @ Flyz1

Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neorenesansowym. Posiada charakterystyczną, ośmiokątną podstawę i jest zwieńczona stożkowym dachem. W dolnej części wieży znajduje się wejście, a w górnej części - zbiornik na wodę. Wieża ciśnień w Mogilnie była częścią systemu wodociągowego, który został wybudowany w tym samym czasie. System ten był jednym z pierwszych wodociągów w okolicy i miał zapewnić mieszkańcom Mogilna dostęp do czystej wody.

Obecnie wieża ciśnień nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. Jest ona jednak jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i stanowi atrakcję turystyczną. W 2023 roku wieża ciśnień została odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Mogilno i okolicę.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Mogilnie:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na warunki atmosferyczne.
  • W zbiorniku na wodę znajduje się około 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem, który jest wykonany z blachy.
  • Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Mogilnie jest cennym obiektem, który stanowi świadectwo historii miasta. Jest ona również atrakcyjnym obiektem architektonicznym, który przyciąga mieszkańców i turystów.

W 2023 roku rozpoczęto prace nad remontem wieży ciśnień. Prace obejmowały rozbiórkę tamburu wieży ciśnień wraz ze zbiornikiem stalowym oraz odbudowę wieży ciśnień. Rozbiórka obejmuje demontaż istniejącego poszycia betonowego dachu i tamburu, demontaż konstrukcji dachu oraz demontaż zbiornika wodnego. Odbudowa wieży ciśnień obejmuje wzniesienie nowej konstrukcji wieży, montaż nowego zbiornika wodnego oraz pokrycie wieży nowym dachem.

Prace remontowe mają potrwać do końca 2024 roku. Po zakończeniu remontu wieża ciśnień zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania.

Zasady działania wieży ciśnień w Mogolinie :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Jest to zwykle wysoka, wolno stojąca wieża zbudowana z betonu, stali lub innego materiału odpornego na korozję. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę, który może być otwarty lub hermetycznie zamknięty.

Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do zbiornika na górze wieży, gdzie dzięki swojej wysokości tworzy się ciśnienie, które umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników na różnych poziomach terenu, nawet gdy popyt na wodę jest niski.

Wieża ciśnień pełni również rolę rezerwuaru wody, zapewniając zasobność wody w przypadku awarii lub zwiększonego zapotrzebowania. Dzięki temu wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu niezawodności dostaw wody dla społeczności.

Ponadto wieże ciśnień często mają wartość symboliczną dla danej lokalizacji i mogą być traktowane jako ikoniczne elementy krajobrazu miejskiego. W niektórych miejscach wieże ciśnień są również adaptowane na inne cele, takie jak pomieszczenia wystawowe, punkty widokowe czy restauracje, co dodaje im dodatkowej wartości społecznej i kulturalnej.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie