Moszczenica - wieża ciśnień

 W Moszczenicy, w powiecie piotrkowskim, znajduje się jedna wieża ciśnień, położona przy ul. Fabrycznej. Została wybudowana w latach 20. XX wieku i służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiej fabryki włókienniczej.

Wieża ma 25 metrów wysokości i w szczycie mieści zbiornik na wodę o pojemności 100 m3. Jest wykonana z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 12 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę, który jest otoczony tarasem widokowym.

Po likwidacji fabryki włókienniczej w latach 90. XX wieku wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana. W 2017 roku została wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnich latach wieża ciśnień w Moszczenicy została odrestaurowana. Została wyczyszczona i zabezpieczona przed dalszą degradacją. Obecnie jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w gminie Moszczenica.

Wieża jest dostępna dla zwiedzających. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę Moszczenicy i okolic.

Zasada działania wieży ciśnień w Moszczenicy

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiornik, który magazynuje wodę. Woda jest pompowana do zbiornika z systemu wodociągowego i przechowywana w nim do momentu użycia.


Utrzymywanie ciśnienia: Poprzez umieszczenie zbiornika na znacznej wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje siłę grawitacji do generowania ciśnienia wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Stałe ciśnienie jest niezbędne do zapewnienia równomiernego i skutecznego dostarczania wody do odbiorców.


Zapewnienie stabilności: Wieże ciśnień pomagają zrównoważyć zmiany w zużyciu wody i zapobiegać nagłym spadkom ciśnienia w systemie wodociągowym, co może prowadzić do niedoborów wody.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są istotne dla systemów przeciwpożarowych. Dzięki nim, woda pod odpowiednim ciśnieniem może być dostarczana do hydrantów pożarowych, umożliwiając skuteczne gaszenie pożarów.


Konstrukcja: Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy, ale zazwyczaj są to wysokie, cylindryczne lub stożkowe konstrukcje, zbudowane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal czy beton.


W skrócie, wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które zapewniają stabilność, ciśnienie i równomierne dostarczanie wody dla społeczności, a także pełnią ważną rolę w bezpieczeństwie przeciwpożarowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie