Nakło nad Notecią - wieża ciśnień

 W Nakle nad Notecią znajduje się jedna wieża ciśnień, która jest zabytkiem techniki. Została wybudowana w 1903 roku przez Towarzystwo Akcyjne Wodociągów i Kanalizacji w Nakle. Wieża znajduje się na Wzgórzu Wodociągowym, na wysokości około 103 metrów n.p.m., co zapewnia jej widoczność z wielu części miasta.

Wieża jest wykonana z czerwonej cegły i ma kształt cylindryczny. Jej wysokość wynosi 37 metrów, a średnica 17 metrów. W środku znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1960 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W późniejszych latach była wykorzystywana jako magazyn, a następnie jako punkt widokowy.

W 2013 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona historii wodociągów w Nakle. Wieża ciśnień w Nakle nad Notecią jest jednym z symboli miasta. Jest to obiekt o znaczących walorach architektonicznych i historycznych.

Oto kilka ciekawostek dotyczących wieży ciśnień w Nakle nad Notecią:


  • Wieża jest najwyższym budynkiem w Nakle.
  • W jej wnętrzu znajduje się spiralna klatka schodowa, która prowadzi na taras widokowy.
  • Na tarasie widokowym znajduje się krzyż, który został umieszczony tam w 1903 roku.
  • Wieża jest dostępna dla zwiedzających.


Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to element infrastruktury wodociągowej służący do gromadzenia wody i utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasady jej działania są dość proste:


Zasila się ją wodą: Wieża ciśnień jest zasilana wodą z systemu wodociągowego. Woda ta jest pompowana do wieży, najczęściej za pomocą pomp.

Magazynowanie wody: Woda jest magazynowana w zbiorniku znajdującym się na szczycie wieży. Wysokość wieży pozwala na gromadzenie większej ilości wody, co zapewnia odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Ciśnienie wody: Dzięki wysokości wieży woda znajdująca się w zbiorniku generuje odpowiednie ciśnienie, które napędza wodę w dół, do sieci wodociągowej. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie.

Wykorzystanie ciśnienia: Ciśnienie generowane przez wodę w wieży jest wykorzystywane do dostarczania wody do domów, firm oraz innych budynków zlokalizowanych w obszarze obsługiwanym przez daną wieżę ciśnień.

Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w sieci wodociągowej, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe.

Utrzymanie jakości wody: Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania wieży ciśnień jest możliwość utrzymania odpowiedniej jakości wody poprzez minimalizację stagnacji w sieci, co może wystąpić w przypadku braku ciśnienia.

Wieża ciśnień pełni zatem kluczową rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody pitnej w miejskich i wiejskich obszarach, gdzie systemy wodociągowe są szeroko stosowane.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie