Niegolewo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Niegolewie to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1902 roku. Ma wysokość 25 metrów i mieści w głowicy zbiornik ze stali o pojemności 100 m3 wody. Pierwotnie wieża służyła do dostarczania wody mieszkańcom Niegolewa, ale po 1947 roku została wyłączona z eksploatacji.

Wieża ciśnień w Niegolewie jest wykonana z czerwonej cegły i ma kształt cylindra. Na szczycie wieży znajduje się ośmioboczna głowica, w której mieści się zbiornik na wodę. Wieża jest otoczona parkiem, w którym znajduje się staw i fontanna.

Wieża ciśnień w Niegolewie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w miejscowości. Jest to popularne miejsce spacerów i rekreacji. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i spotkania.

Obecnie wieża ciśnień w Niegolewie jest własnością gminy Opalenica. Jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Historia wieży ciśnień w Niegolewie

Wieża ciśnień w Niegolewie została wybudowana w 1902 roku. Była ona częścią kompleksu folwarcznego, który należał do rodziny von Treskow. Folwark działał do 1945 roku.

Po wojnie wieża ciśnień nadal służyła do dostarczania wody mieszkańcom Niegolewa. W 1947 roku wieża została wyłączona z eksploatacji, ponieważ została wybudowana nowa sieć wodociągowa.

W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została odrestaurowana. Prace remontowe obejmowały m.in.:

  • odnowienie elewacji wieży
  • wymianę dachu
  • remont zbiornika na wodę

Wieża ciśnień w Niegolewie jako atrakcja turystyczna

Wieża ciśnień w Niegolewie jest popularną atrakcją turystyczną. Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się panorama miejscowości i okolic. Z tarasu można zobaczyć m.in. pałac w Niegolewie, jezioro Niegolewo i Puszczę Notecką. Wieża jest otwarta dla zwiedzających od maja do września w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp na wieżę jest płatny.

Plany na przyszłość

W przyszłości planowane jest dalsze zagospodarowanie terenu wokół wieży ciśnień w Niegolewie. Powstanie tam m.in. park z ścieżkami spacerowymi i miejscem na ognisko.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie