Nowe - wieża ciśnień

 W miejscowości Nowe, w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się jedna wieża ciśnień, która jest zabytkiem techniki. Została wybudowana w 1906 roku przez Towarzystwo Akcyjne Wodociągów i Kanalizacji w Nowym. Wieża znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego, w pobliżu centrum miasta.

Wieża jest wykonana z cegły i ma kształt cylindryczny. Jej wysokość wynosi 30 metrów, a średnica 12 metrów. W środku znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 250 metrów sześciennych. Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1960 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W późniejszych latach była wykorzystywana jako magazyn, a następnie jako punkt widokowy.

W 2012 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest wykorzystywana do celów kulturalnych i edukacyjnych. W jej wnętrzu znajduje się wystawa poświęcona historii wodociągów w Nowym. Wieża ciśnień w Nowym jest jednym z symboli miasta. Jest to obiekt o znaczących walorach architektonicznych i historycznych.

Oto kilka ciekawostek dotyczących wieży ciśnień w Nowym:


  • Wieża jest najwyższym budynkiem w Nowym.
  • W jej wnętrzu znajduje się spiralna klatka schodowa, która prowadzi na taras widokowy.
  • Na tarasie widokowym znajduje się krzyż, który został umieszczony tam w 1906 roku.
  • Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Godziny otwarcia wieży ciśnień w Nowym:


  • Czerwiec - sierpień: codziennie w godz. 10.00 - 18.00
  • Wrzesień - maj: codziennie w godz. 10.00 - 16.00

Opłata za wstęp:

  • Bilet normalny: 5 zł
  • Bilet ulgowy: 3 zł

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej główną funkcją jest zapewnienie ciśnienia wody potrzebnego do dostarczania jej do domów, firm i innych budynków w okolicy. Oto kilka kluczowych elementów związanych z wieżą ciśnień:


Zbiornik: Główna część wieży to zbiornik, który znajduje się na jej szczycie. Zbiornik ten może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu i potrzeb lokalnego systemu wodociągowego. Jest on zwykle wykonany z betonu lub metalu.

Wysokość: Jedną z głównych cech wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie można uzyskać w systemie wodociągowym. Ciśnienie to jest wynikiem grawitacji działającej na wodę znajdującą się w zbiorniku.

Pompy: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy naturalne ukształtowanie terenu nie zapewnia wystarczającej wysokości, do pompowania wody do zbiornika wieży ciśnień mogą być używane pompy. Te pompy mogą być zasilane elektrycznie lub mogą korzystać z energii słonecznej lub wiatrowej, w zależności od lokalnych warunków.

Rurociągi: Woda z wieży ciśnień jest dystrybuowana do użytkowników za pomocą rurociągów, które mogą prowadzić z wieży do różnych obszarów w mieście lub okolicy wiejskiej.

Zawór zwrotny: Aby zapobiec zanieczyszczeniom wody, wieże ciśnień są wyposażone w zawór zwrotny. Jest to urządzenie, które uniemożliwia powrót wody z systemu wodociągowego do zbiornika wieży.

Konserwacja: Regularna konserwacja wieży ciśnień jest niezbędna dla zapewnienia jej prawidłowego działania i bezpieczeństwa. Może to obejmować sprawdzanie stanu konstrukcji, kontrolę ciśnienia i czyszczenie zbiornika.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia skuteczne dostarczanie wody pitnej do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie