Nowy Dwór Gdański - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim to zabytkowy budynek zlokalizowany przy ulicy Tuwima. Została wzniesiona w 1908 roku dla potrzeb wodociągów miejskich. Ma wysokość 32 metry i jest wykonana z żelbetu. Wieża jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta i stanowi popularną atrakcję turystyczną.

Nowy Dwór Gdański - wieża ciśnień / @ Ludwig Schneider

Budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Wilhelma Meyera. Jest to budowla o ośmiobocznym kształcie, z charakterystycznym zwężeniem ku górze. Dach wieży jest płaski i pokryty blachą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i okolic.

Wieża ciśnień w Nowym Dworze Gdańskim była wykorzystywana do magazynowania wody dla potrzeb miasta. Woda była dostarczana do wieży z pobliskich źródeł. W 1965 roku wieża została wyłączona z eksploatacji, a w 1989 roku została sprzedana prywatnemu właścicielowi.

Obecnie wieża jest w złym stanie technicznym i wymaga remontu. Wstęp na wieżę jest surowo zabroniony.

Dane techniczne:

  • wysokość: 32 metry
  • materiał: żelbet
  • projektant: Wilhelm Meyer
  • rok budowy: 1908

Atrakcje:

  • taras widokowy

Obecny stan:

  • w złym stanie technicznym, wymaga remontu
  • wstęp surowo zabroniony

Wieża ciśnień jest konstrukcją inżynierską używaną do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto zasady działania wieży ciśnień:

Zbieranie i przechowywanie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z ujęć wodociągowych lub z pomp, po czym przechowuje ją na swoim zbiorniku. W przypadku większych konstrukcji, woda jest przechowywana w dużej stalowej zbiornicy umieszczonej na szczycie wieży.

Zachowanie stałego ciśnienia: Grawitacyjna siła ciążenia jest wykorzystywana do zapewnienia ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda może swobodnie opadać do sieci wodociągowej, tworząc stałe ciśnienie w całym systemie.

Zapewnienie ciągłości dostaw wody: Wieże ciśnień zapewniają stałą podaż wody nawet w przypadku nieregularnej pracy ujęć wodociągowych lub pomp. Dzięki gromadzeniu wody w zbiorniku, można zapewnić dostawę wody nawet w przypadku awarii lub przerw w zasilaniu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie