Nowy Staw - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nowym Stawie to zabytkowy budynek zlokalizowany przy ulicy Sportowej. Została wzniesiona w latach 1914-1921 dla potrzeb wodociągów miejskich. Ma wysokość 36,35 metra i jest wykonana z cegły. Wieża jest charakterystycznym elementem krajobrazu miasta i stanowi popularną atrakcję turystyczną.


Nowy Staw - wieża ciśnień
Nowy Staw - wieża ciśnień / @ Andrzej Otrębski

Budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Carla Hochstädtera. Jest to budowla o cylindrycznym kształcie, z charakterystycznym zwężeniem ku górze. Dach wieży jest płaski i pokryty blachą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i okolic.

Wieża ciśnień w Nowym Stawie była wykorzystywana do magazynowania wody dla potrzeb miasta. Woda była dostarczana do wieży z pobliskich źródeł. W 1965 roku wieża została wyłączona z eksploatacji, a w 1994 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Obecnie wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest udostępniona do zwiedzania. Wstęp na wieżę jest płatny.

Dane techniczne:

  • wysokość: 36,35 metrów
  • materiał: cegła
  • projektant: Carl Hochstädter
  • rok budowy: 1914-1921

Atrakcje:

  • taras widokowy

Obecny stan:

  • w dobrym stanie technicznym
  • udostępniona do zwiedzania (płatne)

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym zadaniem jest utrzymanie wody pod odpowiednim ciśnieniem, co umożliwia jej dostarczanie do okolicznych obszarów. Wieże ciśnień były szczególnie ważne w czasach, gdy jeszcze nie istniały zaawansowane technologie pompowe, a dostarczanie wody na duże odległości wymagało specjalnych rozwiązań.

Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zbiornik, który służy do przechowywania wody. Zbiornik ten jest umieszczony na szczycie konstrukcji.

Wysokość: Kluczowym elementem jest wysokość wieży. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodne generowane jest u jej podstawy. Wynika to z zasady grawitacyjnego napędu wody.

Rurociągi: Woda z zbiornika na szczycie wieży jest przesyłana w dół za pomocą rurociągów. Rurociągi te prowadzą wodę do miejsc docelowych, gdzie jest potrzebna.

Zasada grawitacyjnego napędu: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie, że woda pod wpływem grawitacji spływa w dół, generując ciśnienie. Im wyższa wieża, tym większa siła grawitacyjna i ciśnienie.

Dostarczanie wody: Wieże ciśnień były wykorzystywane do dostarczania wody do obszarów, gdzie naturalne warunki terenowe utrudniały dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Historia i zastosowania współczesne: Wieże ciśnień miały swoje znaczenie w przeszłości, a wiele z nich stanowi dzisiaj cenne zabytki lub punkty orientacyjne w miastach. Współczesne systemy wodociągowe często korzystają z pomp wodnych i innych technologii, zastępując w pewnym stopniu tradycyjne wieże ciśnień.

Obecnie wieże ciśnień, choć wciąż funkcjonalne w niektórych miejscach, są bardziej powszechne jako elementy historyczne i architektoniczne niż jako główne źródło dostarczania wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie