Nowy Tomyśl - wieża ciśnień

 W Nowym Tomyślu znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, stara wieża ciśnień, została wybudowana w 1905 roku. Jest to konstrukcja ceglana, o wysokości około 25 metrów. Posiada cylindryczny kształt i płaski dach. Wieża była wykorzystywana do magazynowania wody dla potrzeb lokalnej ludności i przemysłu.

W 1994 roku została wybudowana nowa wieża ciśnień. Jest to konstrukcja żelbetowa, o wysokości około 42 metry. Posiada cylindryczny kształt i płaski dach. Wieża pełni funkcję uzdatniania i magazynowania wody od czasu zamknięcia starej wieży.

Stara wieża ciśnień w Nowym Tomyślu

Stara wieża ciśnień w Nowym Tomyślu jest przykładem konstrukcji typu Intze, która została opracowana przez niemieckiego inżyniera Otto Intze. Wieże tego typu są charakterystyczne dla architektury przemysłowej XIX i XX wieku.

Wieża została zbudowana z cegły klinkierowej, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jest ona otoczona parkiem, który jest popularnym miejscem wypoczynku.

W latach 90. XX wieku wieża została opuszczona i popadła w ruinę. W 2011 roku została odremontowana i obecnie jest obiektem zabytkowym.

Nowa wieża ciśnień w Nowym Tomyślu

Nowa wieża ciśnień w Nowym Tomyślu jest konstrukcją żelbetową. Posiada zbiornik o pojemności 1500 metrów sześciennych. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Dodatkowe informacje na temat wieży ciśnień w Nowym Tomyślu :

  • Wieża ciśnień w Nowym Tomyślu jest jednym z cenniejszych zabytków architektury przemysłowej w regionie.
  • Wieża jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek.
  • Atrakcje turystyczne w Nowym Tomyślu

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia w sieci oraz magazynowania wody. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wież ciśnień:

  • Zasada działania: Wieże ciśnień opierają się na zasadzie grawitacji. Woda jest pompowana do zbiornika, zwanego czasem też cysterną lub zbiornikiem ciśnieniowym, znajdującego się na szczycie konstrukcji. Dzięki grawitacyjnemu działaniu woda spływa do sieci wodociągowej, utrzymując ciśnienie.

  • Magazynowanie wody: Głównym celem wież ciśnień jest magazynowanie wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku, co pozwala na równomierne dostarczanie wody do odbiorców nawet w okresach niskiego zapotrzebowania.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki grawitacyjnemu spływowi wody z zbiornika, ciśnienie utrzymuje się na odpowiednim poziomie, co umożliwia dostarczanie wody do odbiorców na różnych wysokościach.

  • Przeciwpożarowość: Wieże ciśnień mogą być istotne w systemach przeciwpożarowych. W przypadku pożaru, posiadanie zbiornika wody na znacznej wysokości pozwala na dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem, co jest ważne podczas gaszenia ognia.

  • Estetyka i widzialność: W zależności od lokalizacji i projektu, wieże ciśnień mogą stanowić charakterystyczny element krajobrazu miejskiego. Często są projektowane z myślą o estetyce i mogą być rozpoznawalnymi punktami orientacyjnymi.

  • Różnice w konstrukcji: Wieże ciśnień mogą przybierać różne formy i konstrukcje, od klasycznych kształtów cylindrycznych po bardziej nowoczesne i oryginalne projekty.

Jeśli interesuje Cię konkretna wieża ciśnień, warto sprawdzić lokalne źródła informacji, takie jak strona internetowa dostawcy wody, samorządu lokalnego lub ewentualnie baza danych infrastruktury wodociągowej danego obszaru.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie