Oborniki - wieża ciśnień

 W Obornikach znajduje się jedna wieża ciśnień, która została wybudowana w 1906 roku. Jest to konstrukcja ceglana, o wysokości około 25 metrów. Posiada cylindryczny kształt i płaski dach. Wieża była wykorzystywana do magazynowania wody dla potrzeb lokalnej ludności i przemysłu.

Wieża ciśnień w Obornikach jest przykładem konstrukcji typu Intze, która została opracowana przez niemieckiego inżyniera Otto Intze. Wieże tego typu są charakterystyczne dla architektury przemysłowej XIX i XX wieku. Wieża została zbudowana z cegły klinkierowej, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wieża jest otoczona parkiem, który jest popularnym miejscem wypoczynku.

W latach 90. XX wieku wieża została opuszczona i popadła w ruinę. W 2011 roku została odremontowana i obecnie jest obiektem zabytkowym.

Dodatkowe informacje na temat wieży ciśnień w Obornikach :

  • Wieża ciśnień w Obornikach jest jednym z cenniejszych zabytków architektury przemysłowej w regionie.
  • Wieża jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek.
  • Atrakcje turystyczne w Obornikach

Dostęp do wieży ciśnień w Obornikach

Wieża ciśnień w Obornikach jest dostępna dla zwiedzających. Wejście na wieżę jest płatne. Zwiedzanie wieży odbywa się w grupach o maksymalnej liczbie 20 osób.

Godziny otwarcia wieży ciśnień:

  • w sezonie letnim (od maja do września): wtorek-piątek: 10:00-18:00, sobota-niedziela: 10:00-19:00
  • w sezonie zimowym (od października do kwietnia): wtorek-piątek: 10:00-17:00, sobota-niedziela: 10:00-18:00
  • Zwiedzanie wieży ciśnień trwa około 30 minut.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody, zwykle do celów zaopatrzenia w wodę pitną lub gaśniczej. Istnieje kilka rodzajów wież ciśnień, ale najbardziej powszechna to wieża ciśnień o stalowej konstrukcji, znana również jako wieża wodna.

Oto kilka kluczowych informacji na temat wież ciśnień:

Cel: Wieże ciśnień mają na celu utrzymanie równomiernego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia dostarczanie wody do mieszkańców miasta lub obszaru.

Konstrukcja: Wieże ciśnień mają zazwyczaj stożkowatą lub cylindryczną konstrukcję. Są zbudowane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, takich jak stal lub beton. Często posiadają także platformę na szczycie, na której umieszczane są zbiorniki na wodę.

Zasada działania: Woda jest pompowana do wieży ciśnień, gdzie jest przechowywana na różnych poziomach. Grawitacyjna siła sprawia, że woda jest dostarczana do sieci wodociągowej z równomiernym ciśnieniem.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę w systemach przeciwpożarowych. W przypadku pożaru woda może być używana do gaszenia ognia, a obecność wieży umożliwia dostarczanie wody z wystarczającym ciśnieniem.

Estetyka i zabytki: Niektóre wieże ciśnień są także znaczącymi punktami orientacyjnymi w krajobrazie miasta. Niektóre z nich mają historyczne znaczenie i są uznawane za zabytki architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody oraz w zabezpieczaniu obszarów przed pożarami. Jej kształt i wielkość mogą się różnić w zależności od lokalnych potrzeb i warunków.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie