Łobżenica - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Łobżenicy to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1910 roku. Ma wysokość 35,84 m i mieści w głowicy zbiornik ze stali kowalnej o pojemności 100 m3 wody. Pierwotnie wieża służyła do dostarczania wody mieszkańcom Łobżenicy, ale po 1947 roku została wyłączona z eksploatacji.

Łobżenica - wieża ciśnień
Łobżenica - wieża ciśnień / @ DennisHH

W 2011 roku wieża została odrestaurowana i przekształcona w wieżę widokową. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i okolic. Wieża jest udostępniona dla zwiedzających i turystów. 

Wieża ciśnień to struktura budowlana, która służy do gromadzenia i utrzymania ciśnienia wody. Jej głównym celem jest zapewnienie stabilnego dostarczania wody do okolicznych obszarów, zwłaszcza w przypadku systemów miejskiego zaopatrzenia w wodę. Wieże ciśnień są często stosowane w systemach wodociągowych dla poprawy efektywności dostarczania wody do użytkowników.

Główne elementy wieży ciśnień to:

Zbiornik: Zazwyczaj umieszczony na górze struktury, zbiornik jest miejscem, gdzie przechowuje się wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie jest uwalniana z powrotem do sieci wodociągowej w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Podstawa: Solidna struktura, na której opiera się cała wieża ciśnień. Podstawa musi być stabilna, aby utrzymać ciężar zbiornika i utrzymać wieżę w pionie.

Kolumna: Element pionowy łączący zbiornik z podstawą. Kolumna jest zazwyczaj wykonana z betonu, stali lub innych materiałów, które zapewniają trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.

System ciśnieniowy: Wieże ciśnień wykorzystują grawitacyjną zasadę do utrzymania ciśnienia wody. Woda w zbiorniku jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie do sieci wodociągowej bez konieczności użycia pomp. To pomaga w równomiernym dostarczaniu wody do odbiorców.

Wieże ciśnień są charakterystycznym elementem krajobrazu wielu miast i są zarówno praktyczne, jak i czasami pełnią funkcję ozdobną. Ich obecność pomaga w utrzymaniu stabilności dostaw wody, zwłaszcza w przypadku awarii lub szczytowego zużycia.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie