Opalenica - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Opalenicy to zabytkowa budowla, która znajduje się przy ulicy Dworcowej 5. Została wybudowana w latach 1886-1896, w związku z budową opalenickiej kolejki wąskotorowej.

Opalenica - wieża ciśnień
Opalenica - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Wieża jest wykonana z cegły i ma kształt cylindryczny. Jej wysokość wynosi 25 metrów, a średnica 7 metrów. Na szczycie wieży znajduje się kopuła z dachem namiotowym. W kopule znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów opalenickiej kolejki wąskotorowej. Po likwidacji kolejki w 1990 roku wieża stała się własnością gminy Opalenica. W 2013 roku wieża przeszła gruntowny remont, w wyniku którego wymieniono dach, elewację oraz okna. Obecnie wieża jest wykorzystywana jako obiekt kulturalny i wystawienniczy.

Wieża ciśnień w Opalenicy jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona jednym z symboli miasta i stanowi ważną część jego krajobrazu.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Opalenicy:

  • Wieża została wybudowana według projektu inżyniera Gustawa Landau-Gutentechta.
  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest odporna na działanie warunków atmosferycznych.
  • W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona przez bombardowanie.

W 2013 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Opalenicy jest ciekawym obiektem, który warto zobaczyć podczas wizyty w tym mieście.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to rodzaj zbiornika wodnego umieszczonego na odpowiedniej wysokości, co umożliwia grawitacyjne dostarczanie wody do mieszkańców, przemysłu lub obszarów przeciwpożarowych. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:


Cel: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie równomiernego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Działa to jako forma magazynowania wody, której można używać w razie potrzeby, utrzymując stałe ciśnienie bez konieczności ciągłego korzystania z pomp wodociągowych.

Budowa: Wieże ciśnień mogą mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowaty czy sześcienny. Mogą być zbudowane z różnych materiałów, takich jak stal, beton, cegła czy drewno, w zależności od lokalnych warunków i wymagań. Na szczycie wieży zazwyczaj umieszcza się zbiornik wodny.

Działanie: Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Grawitacja sprawia, że woda jest swobodnie dostarczana do sieci wodociągowej, co utrzymuje stałe ciśnienie. W przypadku wzmożonego zapotrzebowania na wodę, zbiornik może być ponownie napełniany, utrzymując stałą dostępność wody.

Zastosowania: Wieże ciśnień są powszechnie używane w systemach wodociągowych miejskich i wiejskich. Pomagają w dostarczaniu wody pitnej do mieszkańców, obsługują przemysł oraz pełnią funkcję w systemach przeciwpożarowych, umożliwiając szybkie dostarczanie wody o odpowiednim ciśnieniu w razie pożaru.

Zabytkowe wieże ciśnień: Wiele wież ciśnień zostało zbudowanych w XIX i na początku XX wieku, a niektóre z nich stały się zabytkami architektonicznymi. Są one czasem uznawane za symbole miast i regionów.

W skrócie, wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pełniącym istotną rolę w zapewnieniu dostępu do wody i utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie