Osiek nad Notecią - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Osieku nad Notecią znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1851 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to wieża cylindryczna, wykonana z cegły. Ma wysokość 25 metrów i pojemność 1000 m³.

Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody parowozom, które kursowały na trasie Poznań - Szczecin. Po II wojnie światowej została przejęta przez PKP. W latach 90. XX wieku przestała być wykorzystywana.

W 2012 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. W 2019 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja. Prace zostały zakończone w 2022 roku. W ramach rewitalizacji wieża została odrestaurowana i przystosowana do nowych funkcji. Na parterze znajduje się sala wystawowa, na piętrze - sala audiowizualna, a na dachu - taras widokowy.

Wieża jest otwarta dla zwiedzających. Można w niej zobaczyć wystawę poświęconą historii Osieka nad Notecią oraz obejrzeć panoramę miasta.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Osieku nad Notecią:


  • Jest to jedna z najstarszych wież ciśnień w Polsce.
  • W 1927 roku wieża została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Wieża była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny podczas II wojny światowej.
  • W 2012 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/741/2012.

Wieża ciśnień w Osieku nad Notecią jest cennym zabytkiem techniki. Jest również ważną atrakcją turystyczną miasta.

Zasady działania wieży ciśnień w miejscowości Osiek nad Notecią

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który służy do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadach fizyki i hydrodynamiki. Poniżej przedstawiam główne elementy zasady działania wieży ciśnień:


  • Zbieranie wody: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczana na podwyższeniu terenu, co umożliwia zbieranie wody pod wpływem grawitacji. Woda jest dostarczana do wieży z użyciem pomp lub naturalnego spadku terenu.

  • Zbiornik wody: W górnej części wieży znajduje się zbiornik wody. Im większa jest wysokość wieży, tym większe jest ciśnienie wodociągowe, które można utrzymać. Zbiornik działa jako magazyn wody i pomaga w równomiernym dostarczaniu wody do systemu.
  • Grawitacyjne dostarczanie wody: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na korzystaniu z grawitacji. Dzięki wysokości wieży woda zbiornika spływa rurami do systemu wodociągowego, zapewniając ciśnienie wodne w sieci.
  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w zrównoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej. W przypadku nagłego zapotrzebowania na wodę (na przykład w czasie dużego zużycia lub awarii wody), woda ze zbiornika może być szybko dostarczana do sieci, utrzymując stabilne ciśnienie.

  • Regulacja ciśnienia: Systemy wodociągowe są projektowane tak, aby utrzymywać stałe ciśnienie w sieci. Wieża ciśnień działa jako regulator ciśnienia, zapewniając równomierne dostarczanie wody do użytkowników.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów, które pomagają w efektywnym funkcjonowaniu systemów wodociągowych, zapewniając stabilne ciśnienie i równomierne dostarczanie wody do odbiorców.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie