Ostrów Wielkopolski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ostrowie Wielkopolskim znajduje się w Parku im. Adama Mickiewicza. Została wybudowana w 1903 roku przez Towarzystwo Akcyjne Mieszkaniowe w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to wieża cylindryczna, wykonana z nieotynkowanej cegły. Ma wysokość 30 metrów i pojemność 1000 m³.

Ostrów Wielkopolski - wieża ciśnień
Ostrów Wielkopolski - wieża ciśnień / @ 3oki

Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. Po II wojnie światowej została przejęta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W latach 90. XX wieku przestała być wykorzystywana.

W 2009 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. W 2012 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja. Prace zostały zakończone w 2014 roku.

Ostrów Wielkopolski - wieża ciśnień / @ Travelarz

W ramach rewitalizacji wieża została odrestaurowana i przystosowana do nowych funkcji. Na parterze znajduje się sala wystawowa, na piętrze - sala projekcyjna, a na dachu - taras widokowy. Wieża jest otwarta dla zwiedzających. Można w niej zobaczyć wystawę poświęconą historii Ostrowa Wielkopolskiego oraz obejrzeć panoramę miasta.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Ostrowie Wielkopolskim:

  • Jest to jedna z najpiękniejszych wież ciśnień w Polsce.
  • W 2014 roku wieża została wyróżniona nagrodą „Zabytek Roku” w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Wieża jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji.
Zasady działania wież ciśnień w Ostrowie Wielkopolskim 

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników.

Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Budowa: Wieże ciśnień składają się z wysokiego, zazwyczaj cylindrycznego zbiornika umieszczonego na maszcie lub konstrukcji nośnej. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy nawet drewno.

Położenie: Wieże ciśnień zazwyczaj są umieszczane na podwyższeniach terenu, aby maksymalizować korzyści z grawitacji. Im wyżej jest umiejscowiona wieża, tym wyższe ciśnienie można utrzymać w systemie wodociągowym.

Napełnianie: Woda jest pompowana lub przesyłana grawitacyjnie do zbiornika na wieży ciśnień. Gdy woda jest gromadzona w zbiorniku, stwarza potencjalną energię grawitacyjną, która później jest wykorzystywana do utrzymania ciśnienia w sieci.

Regulacja ciśnienia: Gdy użytkownicy korzystają z wody, ciśnienie w sieci spada. Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stałego ciśnienia poprzez dostarczanie wody z zbiornika do sieci wodociągowej w razie potrzeby.

Awaryjne zasilanie: W przypadku awarii zasilania lub innych problemów z dostawą wody, wieża ciśnień może stanowić zapasowe źródło wody o wystarczającym ciśnieniu.

Wyrównywanie obciążenia: Wieże ciśnień mogą pomagać w zrównoważeniu obciążenia systemu wodociągowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy zużycie wody jest większe. Dzięki dostarczaniu wody ze zbiornika, wieża może równomiernie obsługiwać zwiększone zapotrzebowanie.

Wieża ciśnień jest jednym ze sposobów na utrzymanie efektywnego i stabilnego systemu dostarczania wody dla społeczności. Jej konstrukcja opiera się na zasadach fizyki, zwłaszcza na wykorzystaniu energii potencjalnej grawitacyjnej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie