Ostrowite - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ostrowite to zabytkowa wieża wodociągowa wybudowana w 1927 roku. Znajduje się w osadzie Ostrowite, w gminie Pszczółki, w województwie pomorskim. Wieża jest wykonana z cegły i ma wysokość 32 metrów. Ma cylindryczny kształt z zwężającym się ku górze korpusem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża ciśnień w Ostrowite jest zabytkiem techniki i jest wpisana do rejestru zabytków. 

Wieża służyła do dostarczania wody do okolicznych gospodarstw i zakładów przemysłowych. Obecnie jest nieczynna, ale pozostaje cennym zabytkiem.


Wieża ciśnień to konstrukcja, która pełni funkcję przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania zależą od typu wieży, ale ogólnie można opisać podstawowe mechanizmy.

Zbieranie wody:

Wieże ciśnień zbierają wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie czy sieci wodociągowe. Woda ta jest pompowana lub podciągana do zbiornika wieży.

Przechowywanie wody:

Główna funkcja wieży ciśnień to przechowywanie wody. Zbiornik wieży magazynuje wodę na odpowiedniej wysokości, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w systemie.

Równoważenie ciśnienia:

Woda, która jest podnoszona do góry i gromadzona w zbiorniku wieży, tworzy ciśnienie, które jest równoważone przez siłę grawitacyjną. Dzięki temu woda jest dostępna z odpowiednim ciśnieniem, co umożliwia jej swobodny przepływ przez rury wodociągowe.

Zapewnienie ciśnienia w systemie:

Wieże ciśnień są używane w celu utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Ciśnienie to umożliwia transport wody do odbiorców, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.

Rola w sytuacjach awaryjnych:

Wieże ciśnień mogą pełnić także rolę zabezpieczenia w przypadku awarii lub przestoju w dostawie wody. Dzięki zapasowi wody w zbiorniku, sieć wodociągowa może działać przez pewien czas, zanim zostanie przywrócona normalna dostawa wody.

Regulacja ciśnienia:

Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które umożliwiają dostosowanie ciśnienia w sieci do bieżących potrzeb. To może być szczególnie istotne w dużych sieciach wodociągowych obsługujących różne obszary o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na wodę.

Konserwacja wody:

Wieże ciśnień pozwalają na efektywne zarządzanie dostawą wody, umożliwiając zbieranie i magazynowanie wody w okresach niskiego zużycia, a następnie dostarczanie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania.

Ważne jest zrozumienie, że wieże ciśnień są jednym z elementów systemu wodociągowego, który obejmuje również pompy, rurociągi i inne urządzenia służące do przesyłania i kontrolowania przepływu wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie