Ostrowy - wieża ciśnień

 W Ostrowach, w powiecie łowickim, znajdują się dwie wieże ciśnień:

Wieża ciśnień kolejowa, położona przy ul. Kolejowej, na terenie stacji kolejowej Ostrowy. Została wybudowana w 1891 roku i służyła do zaopatrywania w wodę parowozy kursujące na trasie Warszawa-Poznań. Wieża ma 25 metrów wysokości i w szczycie mieści zbiornik na wodę o pojemności 150 m3.

Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 12 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę, który jest otoczony tarasem widokowym. Po elektryfikacji linii kolejowych w latach 70. XX wieku wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana. W 2014 roku została wpisana do rejestru zabytków. Wieża jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga remontu. Jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Ostrowach.

Wieża ciśnień miejska, położona przy ul. Kościuszki, w centrum miasta. Została wybudowana w latach 20. XX wieku i służyła do zaopatrywania w wodę mieszkańców miasta. Wieża ma 20 metrów wysokości i w szczycie mieści zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.

Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 10 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę, który jest otoczony tarasem widokowym. Po likwidacji pobliskiego zakładu przemysłowego w latach 90. XX wieku wieża straciła swoje znaczenie i do dziś pozostaje nieużytkowana. W 2017 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga remontu. Jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Ostrowach. Obie wieże ciśnień w Ostrowach są ciekawymi obiektami historycznymi. Mają dużą wartość architektoniczną i techniczną. Są również ważnymi elementami krajobrazu miasta.

Zasady działania wieży ciśnień w Ostrowach :

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który ma za zadanie utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym poprzez przechowywanie wody na znacznej wysokości. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiornik, który gromadzi wodę dostarczaną do systemu wodociągowego. Woda ta jest pompowana do zbiornika z różnych źródeł, takich jak ujęcia wody, studnie czy oczyszczalnie, i przechowywana na wysokości, co umożliwia generowanie ciśnienia poprzez siłę grawitacji.


Utrzymywanie ciśnienia: Zbiornik umieszczony na znacznej wysokości powyżej terenu użytkowania umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Ciśnienie to jest niezbędne do zapewnienia skutecznego przepływu wody przez rury i do dostarczania jej do użytkowników w budynkach.


Zapewnienie równomiernego dostarczania wody: Dzięki stałemu ciśnieniu wody, wieże ciśnień umożliwiają równomierne i niezawodne dostarczanie wody do różnych miejsc, takich jak domy, budynki, przemysł czy miejsca publiczne.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień odgrywają również istotną rolę w systemach przeciwpożarowych, ponieważ umożliwiają dostarczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem do hydrantów i systemów gaśniczych w razie pożaru.


Konstrukcja: Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj są to wysokie, cylindryczne lub stożkowe konstrukcje zbudowane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton, stal czy tworzywa sztuczne.


Podsumowując, wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które pomagają zapewnić stabilne i niezawodne dostawy wody dla społeczności, a także pełnią istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie