Ostrzeszów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ostrzeszowie znajduje się przy ulicy Sikorskiego. Została wybudowana w 1916 roku i jest najwyższą wieżą ciśnień w Wielkopolsce. Ma wysokość 45,42 metra i pojemność 250 m³.

Ostrzeszów - wieża ciśnień
Ostrzeszów - wieża ciśnień / @ Jscierski

Wieża została zbudowana z żelbetonu i cegły. Jest to konstrukcja słupowa, wypełniona ceglanymi, tynkowanymi ścianami, nieznacznie zwężającymi się ku górze do wysokości 5 kondygnacji, gdzie znajduje się wąska galeryjka widokowa obiegająca wokół wieżę.

Ostrzeszów - wieża ciśnień
Ostrzeszów - wieża ciśnień / @ Sławomir Milejski

Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody mieszkańcom Ostrzeszowa. Po II wojnie światowej została przejęta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W latach 90. XX wieku przestała być wykorzystywana.

W 2007 roku wieża została wyremontowana dzięki dotacji w kwocie około 870 tys zł przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe”.

W ramach remontu wieża została odrestaurowana i przystosowana do nowych funkcji. Na parterze znajduje się sala wystawowa, na piętrze - sala projekcyjna, a na dachu - taras widokowy.

Wieża jest otwarta dla zwiedzających. Można w niej zobaczyć wystawę poświęconą historii Ostrzeszowa oraz obejrzeć panoramę miasta.

Zasady działania wieży ciśnień w Ostrzeszowie :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu utrzymanie i równomierne rozprowadzanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wody: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę umieszczony na pewnej wysokości. Ten zbiornik pełni funkcję magazynu wody, który jest dostępny do użycia w razie potrzeby.


Wysokość: Woda w zbiorniku wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości, co generuje potencjał grawitacyjny. Im wyższa jest wieża, tym większe ciśnienie można uzyskać w systemie wodociągowym.


Zasada działania: Woda jest dostarczana do zbiornika za pomocą pomp lub grawitacyjnie. Gdy woda jest gromadzona w zbiorniku, stwarza potencjał grawitacyjny, który jest wykorzystywany do dostarczania wody do sieci wodociągowej.


Regulacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Kiedy użytkownicy zużywają wodę, ciśnienie w systemie spada, a wieża ciśnień pomaga wyrównać te zmiany, dostarczając wodę z zbiornika do sieci.


Zastosowanie: Wieże ciśnień są powszechnie stosowane w systemach wodociągowych, zwłaszcza w obszarach, gdzie konieczne jest utrzymanie równomiernego ciśnienia wody na większych obszarach geograficznych.


Awaryjne źródło wody: W razie awarii wodociągu lub innego problemu z dostawą wody, wieża ciśnień może służyć jako źródło zapasowe o stałym ciśnieniu.


Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury wodociągowej, pomagając w efektywnym dostarczaniu wody i utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci. Jej konstrukcja i zasada działania opierają się na zasadach fizyki, zwłaszcza wykorzystywaniu potencjału grawitacyjnego.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie