Łowicz - wieża ciśnień

 W Łowiczu nie ma już wieży ciśnień. Była jedna, kolejowa, położona przy ul. Warszawskiej, na terenie stacji kolejowej Łowicz Przedmieście. Została wybudowana w 1881 roku i służyła do zaopatrywania w wodę parowozy kursujące na trasie Warszawa-Poznań.

Wieża miała 25 metrów wysokości i w szczycie mieściła zbiornik na wodę o pojemności 140 m3. Pierwotnie miała drewnianą konstrukcję głowicy, która w późniejszym czasie została zastąpiona obudową z płyt wiórowo-cementowych. W listopadzie 2008 roku wieża spłonęła w czasie trwania robót rozbiórkowych. Była w bardzo złym stanie technicznym i stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Obecnie na miejscu dawnej wieży ciśnień znajduje się plac parkingowy.

Zasady działania wieży ciśnień w Łowiczu :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która ma za zadanie przechowywać wodę i utrzymywać ciśnienie w systemie wodociągowym. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w duży zbiornik, który gromadzi wodę zasilającą system wodociągowy. Ten zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywa sztuczne, w zależności od lokalizacji i wymagań konstrukcyjnych.


Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje siłę grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie, które może być generowane. Stałe ciśnienie jest niezbędne do skutecznego dostarczania wody do odbiorców na różnych poziomach terenu oraz do zapewnienia równomiernego działania urządzeń, takich jak kraniki i baterie.


Zapewnienie stabilności systemu: Wieże ciśnień pomagają zapobiegać nagłym spadkom ciśnienia wody w systemie, które mogą wystąpić w przypadku nagłych zmian w zużyciu wody lub awarii wodociągowej. Dzięki ich obecności, system wodociągowy może lepiej radzić sobie z wahaniem zapotrzebowania na wodę i zapewniać stałe dostawy dla użytkowników.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień odgrywają również kluczową rolę w systemach przeciwpożarowych, zapewniając stały dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem. To umożliwia skuteczne gaszenie pożarów i minimalizowanie strat w przypadku awarii.


Wspomaganie pompami: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy naturalne ciśnienie wody nie jest wystarczające, wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy, które pomagają w pompowaniu wody do zbiornika lub zwiększają ciśnienie w systemie wodociągowym.


W skrócie, wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu stabilności, równomiernego dostępu do wody oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla społeczności i regionów, w których są zainstalowane.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie