Owińska - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Owińskach znajduje się w północnej części miejscowości, na terenie Puszczy Zielonki, w pobliżu Warty. Została wybudowana w latach 1922-1923 przez Towarzystwo Akcyjne Poznańskich Tramwajów Elektrycznych. Jest to wieża cylindryczna, wykonana z żelbetu. Ma wysokość 25 metrów i pojemność 1000 m³.

Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do pobliskich miejscowości, w tym do Poznania. Po II wojnie światowej została przejęta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Poznaniu. W latach 90. XX wieku przestała być wykorzystywana.

W 2012 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. W 2018 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja. Prace zostały zakończone w 2020 roku.

W ramach rewitalizacji wieża została odrestaurowana i przystosowana do nowych funkcji. Na parterze znajduje się sala wystawowa, na piętrze - sala projekcyjna, a na dachu - taras widokowy.

Wieża jest otwarta dla zwiedzających. Można w niej zobaczyć wystawę poświęconą historii Owińsk oraz obejrzeć panoramę Puszczy Zielonki i Warty.

Opis architektoniczny

Wieża ciśnień w Owińskach jest typową wieżą cylindryczną, wykonaną z żelbetu. Ma wysokość 25 metrów i średnicę 10 metrów. Ściany wieży są gładkie, ozdobione pionowymi żłobkami. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny, otoczony gankiem.

Historia

Wieża ciśnień w Owińskach została wybudowana w latach 1922-1923 przez Towarzystwo Akcyjne Poznańskich Tramwajów Elektrycznych. Była to jedna z kilku wież ciśnień wybudowanych przez to towarzystwo w celu dostarczania wody do pobliskich miejscowości, w tym do Poznania.

Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Poznaniu. W latach 90. XX wieku przestała być wykorzystywana.

W 2012 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. W 2018 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja. Prace zostały zakończone w 2020 roku.

Obecne wykorzystanie

Po rewitalizacji wieża ciśnień w Owińskach została otwarta dla zwiedzających. Na parterze znajduje się sala wystawowa, na piętrze - sala projekcyjna, a na dachu - taras widokowy.

W salach wystawowych prezentowane są wystawy poświęcone historii Owińsk i Puszczy Zielonki. Na dachu wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Puszczy Zielonki i Warty. Wieża ciśnień w Owińskach jest cennym zabytkiem techniki i ważnym obiektem turystycznym.

Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu utrzymanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Głównym elementem wieży ciśnień jest zbiornik na wodę, zazwyczaj umieszczony na wysokiej konstrukcji. Oto kilka kluczowych elementów związanych z wieżą ciśnień:

Zbiornik na wodę: Jest to najważniejszy element wieży ciśnień. Zbiornik jest używany do gromadzenia i przechowywania wody. Woda w zbiorniku tworzy potencjał grawitacyjny, który umożliwia dostarczanie wody z odpowiednim ciśnieniem do sieci wodociągowej.

Wysokość: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczana na podwyższonym terenie. Im wyżej jest zbudowana, tym większy potencjał grawitacyjny generuje, co przekłada się na wyższe ciśnienie wodociągowe w sieci.

Dostarczanie wody: Woda jest dostarczana do zbiornika wieży ciśnień z różnych źródeł, takich jak ujęcia wód gruntowych, rzeki lub inne źródła wodne. Czasami stosuje się pompy, aby podnieść wodę do zbiornika, zwłaszcza jeśli teren nie umożliwia naturalnego spadku.

Zasada działania: Kiedy woda jest gromadzona w zbiorniku, tworzy się potencjał grawitacyjny. Woda jest dostarczana z zbiornika do sieci wodociągowej, a to potencjalne ciśnienie pomaga utrzymać stałe ciśnienie w systemie.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień pełni rolę wyrównywania i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy użytkownicy korzystają z wody, a ciśnienie spada, woda jest uwalniana z zbiornika, aby zrekompensować spadek ciśnienia i utrzymać je na poziomie odpowiednim dla potrzeb społeczności.

Awaryjne źródło wody: W przypadku awarii wodociągu lub problemów z dostawą wody, wieża ciśnień może działać jako źródło zapasowe wody o stałym ciśnieniu.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającym utrzymać stabilne ciśnienie w systemie, co umożliwia efektywne dostarczanie wody do użytkowników na danym obszarze. Jej zasada działania opiera się na wykorzystaniu potencjału grawitacyjnego wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie