Piotrków Trybunalski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim to jeden z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Została wybudowana w latach 1925-1927 według projektu Władysława Leszka Horodeckiego.

Piotrków Trybunalski - wieża ciśnień
Piotrków Trybunalski - wieża ciśnień / @ Lestat

Wieża jest murowana, z cegły klinkierowej, w kształcie cylindra o średnicy 12 metrów. Ma 33 metry wysokości i w szczycie mieści zbiornik na wodę o pojemności 1860 m3. Wieża została wzniesiona na planie koła, w formie nawiązującej do renesansu. W dolnej części wyodrębniona jest część cokołu, w części środkowej znajdują się okna, rozmieszczone na spiralnie wznoszącej się linii. W części górnej umieszczono kilkanaście okienek rozdzielonych pilastrami oraz herb Piotrkowa.

Wieża pełniła rolę zbiornika wyrównawczego ciśnienia w sieci i nierównomierności dobowego zużycia wody. Stanęła w centrum, nieopodal dworca kolejowego, na naturalnym wzniesieniu terenu.

W latach 90. XX wieku wieża została przebudowana. Została wyposażona w nowy zbiornik na wodę i anteny nadawcze. Obecnie jest wykorzystywana jako obiekt nadawczy przez Radio Piotrków. Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim jest wpisana do rejestru zabytków. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Zasady wieży ciśnień w Piotrków Trybunalskim :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień posiadają duży zbiornik na wodę, który może być wypełniany z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, czy oczyszczalnie. Woda jest przechowywana w zbiorniku do momentu potrzeby jej użycia.


Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości, wieża ciśnień wykorzystuje siłę grawitacji do generowania ciśnienia wody. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie w systemie. Stałe ciśnienie jest niezbędne do skutecznego dostarczania wody do odbiorców i utrzymania ciśnienia wody na odpowiednim poziomie.


Zapewnienie równomiernego dostarczania wody: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu równomiernego dostarczania wody do różnych miejsc, takich jak domy, firmy, czy instytucje publiczne. Stałe ciśnienie wody umożliwia równomierne korzystanie z wody przez użytkowników systemu wodociągowego.


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są również istotne dla systemów przeciwpożarowych. Dzięki nim, woda może być dostarczana pod odpowiednim ciśnieniem do hydrantów i innych urządzeń gaśniczych w razie potrzeby, co umożliwia skuteczne gaszenie pożarów.


Konstrukcja: Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy i kształty, ale zazwyczaj są to wysokie, cylindryczne lub stożkowe konstrukcje zbudowane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton, stal, czy tworzywa sztuczne.


Podsumowując, wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu stałego ciśnienia wody i równomiernego dostarczania wody do użytkowników, a także pełni istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie