Piotrowo - wieża ciśnień

 W Piotrowie, dzielnicy Piły, znajduje się jedna wieża ciśnień, która nie została zburzona. Jest to wieża wodociągowa zbudowana w 1906 roku. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości około 30 metrów. Wieża znajduje się na terenie dawnego wodociągu miejskiego, a obecnie jest własnością prywatną. 

Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, w stylu neorenesansowym. Ma cylindryczny kształt, z kwadratową podstawą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Piotrowo i okolice. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. W pobliżu wieży znajdują się pozostałości dawnego wodociągu miejskiego, w tym murowane ujęcia wody i żelbetowe zbiorniki.

Zasady działania wieży ciśnień w Piotrowie :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym oraz dostarczania jej do odbiorców na różnych poziomach terenu. Wieże ciśnień są często spotykane w systemach wodociągowych miejskich, przemysłowych lub rolniczych. Oto kilka kluczowych informacji na temat wież ciśnień:

  • Zbiornik na szczycie: Większość wież ciśnień posiada zbiornik wody na swoim szczycie. Ten zbiornik magazynuje wodę, a jego wysokość nad poziomem terenu determinuje ciśnienie dostarczane do systemu. Im wyższa wieża i zbiornik, tym większe ciśnienie.

  • Ciśnienie hydrostatyczne: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki. Ciśnienie w płynie (w tym w wodzie) wzrasta proporcjonalnie do głębokości zanurzenia. Dlatego im wyżej znajduje się zbiornik na szczycie wieży, tym większe ciśnienie można generować w systemie.

  • Grawitacyjne dostarczanie wody: Wieże ciśnień wykorzystują grawitację do dostarczania wody do odbiorców. Woda opływa zbiornik na szczycie, a siła grawitacyjna napędza przepływ w dół przez rury systemu wodociągowego, dostarczając wodę do różnych obszarów.

  • Zastosowanie w systemach wodociągowych: Wieże ciśnień są często stosowane w systemach miejskich wodociągów, aby zapewnić stałe ciśnienie wody dla użytkowników na różnych wysokościach, takich jak mieszkania, biura czy zakłady przemysłowe.

  • Systemy przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są również kluczowym elementem systemów przeciwpożarowych. Dzięki dużej pojemności zbiornika wodnego na szczycie, wieże ciśnień mogą dostarczać znaczną ilość wody na miejsce pożaru, co jest istotne do skutecznego gaszenia ognia.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w układy regulacji ciśnienia, co pozwala na dostosowanie parametrów dostarczanej wody do aktualnych potrzeb systemu.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającą skuteczne dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem do użytkowników w różnych obszarach.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie