Pleszew - wieża ciśnień

W Pleszewie znajduje się jedna wieża ciśnień, która jest nadal używana. Jest to wieża wodociągowa zbudowana w 1901 roku. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości około 30 metrów. Wieża znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Marszewskiej.

Wieża jest wykonana z cegły, w stylu neorenesansowym. Ma cylindryczny kształt, z kwadratową podstawą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Pleszew. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ciśnień w Pleszewie jest jednym z symboli miasta. Jest często wykorzystywana w materiałach promocyjnych miasta. 

Zasada działania i funkcjonowania wieży ciśnień w Pleszewie

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i dostarczania jej do różnych miejsc na obszarze miejskim lub przemysłowym. Poniżej znajdują się kluczowe elementy związane z wieżą ciśnień:

  • Zbiornik wodny: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj zbiornik na swoim szczycie, który pełni funkcję rezerwuaru wody. Woda jest pompowana lub dostarczana do zbiornika, gdzie jest przechowywana. Zbiornik ten może mieć różne kształty i rozmiary, a jego pojemność zależy od potrzeb danego obszaru.
  • Grawitacyjne ciśnienie: Główna zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Im wyżej znajduje się woda w zbiorniku, tym większe ciśnienie generowane jest w systemie wodociągowym. To umożliwia efektywne dostarczanie wody do miejsc znajdujących się na różnych wysokościach.

  • Rury doprowadzające wodę: Woda z zbiornika jest przesyłana do systemu wodociągowego za pomocą rur. Rury te mogą biec w dół wieży i dalej pod ziemią lub wznosić się na górze, aby dostarczyć wodę do różnych obszarów.

  • Stałe ciśnienie: Dzięki zasadowi hydrostatyki, wieże ciśnień zapewniają stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne korzystanie z wody w budynkach i innych miejscach na obszarze, który obsługuje wieża ciśnień.

  • Systemy przeciwpożarowe: Wieże ciśnień są często wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych. Duża ilość wody zgromadzona w zbiorniku na szczycie umożliwia szybkie dostarczanie wody na miejsce pożaru, co może być kluczowe w sytuacjach ratowania życia i mienia.

  • Automatyzacja i monitorowanie: Współczesne wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy automatyzacji i monitorowania, które pozwalają na efektywne zarządzanie dostarczaną wodą. Te systemy mogą dostosowywać ciśnienie w zależności od aktualnych potrzeb i warunków.

Wieża ciśnień pełni kluczową rolę w zapewnianiu nieprzerwanego dostępu do wody o odpowiednim ciśnieniu na obszarze, który obsługuje. Jej konstrukcja i funkcje są dostosowane do potrzeb danego systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie